Podstawy opieki paliatywnej

Wydawnictwo: Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich
9788320036343
zdrowie, medycyna

Przedstawiono ważniejsze objawy somatyczne i psychiczne, występujące u pacjentów w zaawansowanej i terminalnej fazie chorób przewlekłych o ciężkim przebiegu, w tym szczególnie chorób nowotworowych, oraz metody ich leczenia, możliwości pomocy psychologicznej chorym i ich rodzinom, a także sposoby oceny jakości życia i jakości opieki paliatywnej nad pacjentami w terminalnym okresie choroby. Omówiono m. in. metody zwalczania bólu oraz przywracania w miarę prawidłowych czynności organizmu za pomocą radioterapii, chemioterapii, leczenia hormonalnego, chirurgicznego i in. Odbiorcy: lekarze pierwszego kontaktu, lekarze rodzinni, studenci medycyny i pielęgniarstwa, pielęgniarki i osoby opiekujące się chorymi w ostatnim okresie choroby (np. w hospicjach), pielęgniarki środowiskowe.

malka | 2012-12-27
książek: 1917