Hitler. T.2, cz.1 (1936-1941): Nemezis

Wydawnictwo: Rebis
Hitler 1936-1945. Nemesis
9788373011977

Drugi tom ( Nemezis 1936-1945 ) monumentalnego dzieła Iana Kershawa

Po pokojowym rozstrzygnięciu kryzysu w Nadrenii Hitler stał się zarówno obiektem uwielbienia szerokich mas Niemców, jak i międzynarodowym symbolem nowoczesności i dynamizmu. Potrafił to osiągnąć, będąc w rzeczywistości dyktatorem systemu opartego na barbarzyństwie, jakiego ludzkość wcześniej nie doświadczyła.

źródło opisu: Dom Wydawniczy Rebis, 2010

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/

roger2607 | 2016-05-19
Przeczytana: 07 maja 2016

Drugi tom biografii Adolfa Hitlera autorstwa Iana Kershawa został podzielony na dwie części. Opisywana przeze mnie jego pierwsza część dotyczy lat 1936-1941, a konkretnie wydarzeń po remilitaryzacji Nadrenii aż do 22 czerwca 1941 roku, czyli pierwszego dnia planu „Barbarossa” - inwazji na Związek Radziecki.

Najważniejszą zaletą tej książki jest to, że po jej przeczytaniu czytelnik będzie posiadał szeroką wiedzę na temat życia Hitlera, nawet jeśli jest to laik, który ma po raz pierwszy przed sobą książkę w tej tematyce. Jest to swoiste kompendium wiedzy na temat Hitlera, ale autorowi udało się uniknąć stworzenia czegoś na wzór podręczników akademickich i za to należą mu się słowa uznania.

Jednakże muszę również wspomnieć o wadach tej książki. Podstawowym z nich jest zachowawczość autora w stawianiu klarownych tez czy brak odwagi w tworzeniu analiz dotyczących konkretnych wydarzeń z omawianego okresu. Takie wydarzenie jak choćby powstanie państwa Vichy niemal prowokują autora do...

analfabetix | 2012-09-12
Przeczytana: wrzesień 2012

Świetna biografia, choć wydaje mi się, że postawa Autora jest zbyt zachowawcza, jakby brakowało mu odwagi

Piotr Miecznikowski | 2013-06-04
Przeczytana: 17 maja 2013

Nigdy, do tej pory, tak wielu, nie znanych dla mnie, tematów nie poznałem, POLECAM

FisherKing | 2012-02-20
Przeczytana: sierpień 2002

Według mnie najlepsza biografia Hitlera na Polskim rynku wydawniczym.
Polecam.

tyrmand | 2016-11-06