TM-Semic. Największe komiksowe wydawnictwo lat dziewięćdziesiątych w Polsce

Okładka książki TM-Semic. Największe komiksowe wydawnictwo lat dziewięćdziesiątych w Polsce
Łukasz Kowalczuk Wydawnictwo: Centrala językoznawstwo, nauka o literaturze
192 str. 3 godz. 12 min.
Kategoria:
językoznawstwo, nauka o literaturze
Wydawnictwo:
Centrala
Data wydania:
2013-10-15
Data 1. wyd. pol.:
2013-10-15
Liczba stron:
192
Czas czytania
3 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788363892234
Tagi:
komiks
Średnia ocen

                6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Bart the Fabulous Art of Bazgrolle Łukasz Kowalczuk, Łukasz Mazur, Ojciec Rene, Robert Sienicki, Filip Wiśniowski, XNDR
Ocena 6,0
Bart the Fabul... Łukasz Kowalczuk, Ł...
Okładka książki Zeszyty komiksowe #32 Ziny Jakub Babczyński, Tadeusz Baranowski, Edyta Bystroń, Tomasz Chlewiński, Krzysztof Churski, Wojciech Ciesielski, Michał Czajkowski, Ryszard Dąbrowski, Jacek Frąś, Michał Gasewicz, Daniel Grabowski, Jakub Jankowski, Grzegorz Janusz, Damian Kaja, Kasia Kamieniarz, Piotr Klonowski, Kosmiczna ekspedycja kube, Daria Kostaniak, Marta Kostecka, Łukasz Kowalczuk, Anna Krztoń, Aleksander Kunin, John Paul Leon, Krzysztof Lichtblau, Marcin Łuczak, Piotr Machłajewski, Pavol Moravčík, Bartłomiej Nahajski, Tomasz Niewiadomski, Michał Nowakowski, Krzysztof Owedyk, Karolina Plewińska, Tomáš Prokůpek, Ojciec Rene, Marcin Rustecki, Bartosz Słomka, Agata Sutkowska, Anna Maria Sutkowska, Adam Święcki, Dominik Szcześniak, Piotr Szulc, Yumeji Takehisa, Rafał Otoczak Tomczak, Michał Traczyk, Rafał Trejnis, Krzysztof Tymczyński, Vanitachi, Artur Wabik, Grzegorz Wawrzyńczak, Filip Wiśniowski, Dennis Wojda, Ewa Wyrwa, Przemysław Zawrotny
Ocena 7,0
Zeszyty komiks... Jakub Babczyński, T...
Okładka książki Trzy dekady trzeciego obiegu. W hołdzie Prosiakowi Radosław Bolałek, Krzysztof Churski, Jarosław Ejsymont, Daniel Gizicki, Joanna Grzelczyk, Krzysztof Hain, Szymon Holcman, Jacek Jastrzębski, Kasia Kamieniarz, Łukasz Kowalczuk, Anna Krztoń, Paweł Kuliński, Kajetan Kusina, Jakub Kwiatkowski, Jerzy Łanuszewski, Paweł Mączewski, Łukasz Mazur, Filip Myszkowski, Piotr Nowacki, Andrzej Nowak, Przemysław Pawełek, Robert Sienicki, Michał Śledziński, Mateusz Smoter, Dominik Szcześniak, Paweł Timofiejuk, Marek Turek, Filip Wiśniowski, Zavka, Katarzyna Zawadka
Ocena 0,0
Trzy dekady tr... Radosław Bolałek,&n...
Okładka książki Rotmistrz Polonia Łukasz Godlewski, Łukasz Kowalczuk
Ocena 6,8
Rotmistrz Polonia Łukasz Godlewski, Ł...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Od Nerwosolka do Yansa: 50 komiksów z czasów PRL-u, które musisz przeczytać przed śmiercią Daniel Koziarski, Wojciech Obremski
Ocena 6,9
Od Nerwosolka ... Daniel Koziarski, W...
Okładka książki Cypherpunks. Wolność i przyszłość internetu Jacob Appelbaum, Julian Assange, Andy Müller-Maguhn, Jérémie Zimmermann
Ocena 6,2
Cypherpunks. W... Jacob Appelbaum, Ju...
Okładka książki Co by było, gdyby? Tajniki, mechanizmy, historie alternatywne Janusz Osica, Andrzej Sowa
Ocena 6,0
Co by było, gd... Janusz Osica, Andrz...

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
29 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1953
1384

Na półkach: , ,

Historia kultowego wydawnictwa komiksowego. Książka powstała w wyniku pisania przez autora pracy magisterskiej. Czytelnik zostaje tutaj wysłany w nostalgiczną trzynastoletnią podróż.

Naukowe pochodzenie książki czuć podczas lektury. Niemal każda strona obfituje w liczne przypisy czy cytaty. Z jednej strony uwiarygodnia to wszystkie zawarte informacje, ale z drugiej czasami wybijało to z lektury. Duży plus przy tym za urozmaicenie tekstu kadrami czy całymi stronami z poszczególnych zeszytów wydawnictwa.

Pozycja ta wypełnioną jest masą anegdotek, ciekawostek i innych faktów z historii wydawnictwa. Czytelnik może naprawdę przeżyć chwile radości i smutku czytając o wzlocie i późniejszym upadku tego wydawnictwa. Miejscami można się dziwić jak pewne bardzo kuriozalne wpadki przechodziły, ale jednocześnie trzeba wyrazić podziw dla determinacji ludzi pracujących w tym wydawnictwie – część pozycji zawdzięczamy jedynie uporowi Marcina Rusteckiego czy Arka Wróblewskiego pracujących często w bardzo chałupniczych warunkach. Jednocześnie jest to również historia Polski w erze transformacji – o pierwszych prywatnych firmach, które musiały sobie radzić na niepewnym rynku. Nie jest to jednak laurka dla wydawnictwa – wytknięte są tutaj liczne błędy i niespełnione obietnice, za które czytelnicy mieli przez długi czas pretensje. Nie ma tu wprawdzie aż takiego prania brudów jak w „Niezwykłej historii Marvel Comics”, ale i tak nie patrzy się tu przez różowe okulary.

Poza samą historią wydawnictwa autor umieszcza również swoje osobiste przemyślenia, a także krótkie informacje o innych komiksowych wydawnictwach w Polsce. Obie te dodatkowe części bardzo mi się podobały. Dzięki pierwszej z nich czuć, że książka to nie tylko zbiór suchych faktów, ale również pewna odczuwana przez autora nostalgia. Z kolei dzięki tej drugiej części, osoby niesiedzące w komiksach będą się mogły zorientować, co się działo na polskim rynku komiksowym przez ostatnich parę lat.

Z wad niestety trzeba wytknąć autorowi parę drobnych błędów merytorycznych (np. informacja, że jedynym komiksem Marvela w „Wydaniach Specjalnych” był „Spider-man: Podwójne życie Pająka”), które nie powinny się znaleźć w pozycji o naukowym podłożu, ale na szczęście jest ich na tyle niewiele, że nie psują wartości tej książki.

Dla mnie ta książka to naprawdę sentymentalne doświadczenia. Moją przygodę z TM-Semic zacząłem wprawdzie dopiero w schyłkowym okresie tego wydawnictwa, ale dzięki różnym antykwariatom nadrobiłem zaległości i pokochałem komiks superbohaterski. Pozycję tę polecam również młodszemu pokoleniu miłośników historii obrazkowych, które powinno wiedzieć jak kiedyś wyglądał polski rynek komiksowy.

Historia kultowego wydawnictwa komiksowego. Książka powstała w wyniku pisania przez autora pracy magisterskiej. Czytelnik zostaje tutaj wysłany w nostalgiczną trzynastoletnią podróż.

Naukowe pochodzenie książki czuć podczas lektury. Niemal każda strona obfituje w liczne przypisy czy cytaty. Z jednej strony uwiarygodnia to wszystkie zawarte informacje, ale z drugiej czasami...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    33
  • Chcę przeczytać
    26
  • Posiadam
    21
  • Komiks
    2
  • Książki 2022
    1
  • Film, Komiks i okolice wszelakie
    1
  • 2017
    1
  • Popculture
    1
  • Przeczytane w 2014
    1
  • 59a Literatura o komiksach
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki TM-Semic. Największe komiksowe wydawnictwo lat dziewięćdziesiątych w Polsce


Podobne książki

Przeczytaj także