Sprawa operacyjnego rozpracowania

Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej
historyczna

Czas pojawienia się i działalności opozycji demokratycznej, a po sierpniu roku 1980 fenomen ?Solidarności?, opisany został w licznych publikacjach tak naukowych, jak i wspomnieniowych czy mających okolicznościowy charakter. Pojawienie się Instytutu Pamięci Narodowej umożliwiło rzetelny, bo oparty na źródłowym materiale, wgląd w poczynania tych, którzy zgodnie z deklaracją złożoną niegdyś przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego ? socjalizmu (choć adekwatny byłby termin: komunizmu) zamierzali bronić jak niepodległości. Do tej pory nie pojawiła się jednak publikacja, w której w sposób paralelny zostałyby połączone zupełnie odmienne, kompletnie do siebie nieprzystające punkty widzenia z jednej strony opozycjonisty, z drugiej jego prześladowców. Niniejsza książka jest właśnie próbą tego rodzaju ? z jednej strony mamy tu szczęśliwie zachowany zestaw dokumentów, ukazujących niejako ?kuchnię? SB, z drugiej wspomnienia i refleksje człowieka, którego te meldunki, raporty i donosy dotyczą.Fragment książki