Podatek liniowy - Globalna rewolucja

Wydawnictwo: Prohibita
biznes, finanse

Już dwadzieścia cztery państwa na całym świecie wprowadziły podatek liniowy. Śmiało można zatem stwierdzić, że mamy do czynienia ze światową rewolucją podatkową. Jakie są jej efekty? W krajach, w których już dokonano gruntownych reform podatkowych, przy okazji zmniejszając obciążenia podatkowe i uproszczając procedury rozliczeniowe, efekty są imponujące. Państwa stosujące jednolitą stawkę podatkową mają szybszy rozwój gospodarczy, mniejsze bezrobocie i z łatwością przyciągają zagraniczne inwestycje. Podatek liniowy przynosi także korzyści państwu – zmniejsza się szara strefa, a wpływy podatkowe do budżetu są często wyższe niż wcześniej. Wydaje się zatem, że podatek liniowy sprawdził się do tego stopnia, że coraz mniej dyskutuje się na temat samej liniowości, a coraz częściej o konkurencji podatkowej między państwami stosującymi tę formę opodatkowania.

Daniel Mitchell w swojej publikacji przedstawia ideę podatku liniowego, przykłady z całego świata oraz konsekwencje gospodarcze jego stosowania.

Dwadzieścia lat temu imperium sowieckie było militarnym i ideologicznym zagrożeniem dla Wolnego Świata. Dziś na szczęście już nie istnieje, a osiemnaście państw, które powstało w wyniku jego upadku, wprowadziło system podatkowy oparty na jednej stawce podatkowej i stanowi zdecydowaną większość pośród wszystkich dwudziestu czterech państw na świecie, które wprowadziły podatek liniowy. Ta rewolucja reformy podatkowej jest niezwykła zarówno dlatego, że oznacza rozprzestrzenianie się polityki prorynkowej, ale także dlatego, że udowadnia, iż jest możliwe wprowadzenie podatku dochodowego, bez jednoczesnego kierowania się zasadą Marksa: „Od każdego według jego możliwości, każdemu według jego potrzeb”.

Dzięki konkurencji podatkowej jest niemal przesądzone, że ta rewolucja podatku liniowego będzie kontynuowana. Miejmy nadzieję, że coraz więcej państw będzie wprowadzać podatek liniowy. Te państwa będą prawdopodobnie wybierać niskie stawki podatkowe. Natomiast kraje, które już mają podatek liniowy będą prawdopodobnie obniżać jego stawki, aby stawić czoło nadciągającej konkurencji. Globalny trend w kierunku podatku liniowego oznacza większy wzrost gospodarczy w większej liczbie państw. Podatek liniowy nie gwarantuje oczywiście rozwiązania wszystkich problemów ekonomicznych, ale daje pewną szansę, że prawo podatkowe będzie mniejszą przeszkodą dla twórczej działalności człowieka.

rodzynidas | 2016-09-24
Na półkach: 2016, Przeczytane