filozofia, zło
filozofia i etyka
Sefora

Dlaczego zwykli ludzie czynią zło? Czy agresję mamy w genach? Skąd się bierze zło? Czy ludzkość kiedyś je pokona? Wybór najlepszych tekstów z ponad 60 letniej historii miesięcznika „Znak” z okazji wydania 700. numeru! W tym minibooku: Józef Tischner: Zło metafizyczne czyli wejrzenie w otchłań Jacek Filek: Zło, które czynimy Zbigniew Herbert: Zło Stanisław Lem: Lubią albo muszą Ten zły jest w nas. Z Jerzym Vetulanim rozmawia Justyna Siemienowicz

źródło opisu: Znak, 2013

źródło okładki: Znak, 2013

domizzz | 2013-09-03
Na półkach: Przeczytane, 2013, Kindle
Przeczytana: 30 sierpnia 2013

Pierwszy minibook wydany przez ZNAK i woblink, który przeczytałam to "Zło [dlaczego]". Tytuł mnie zaintrygował, choć nie wiem czy na tyle, żebym sięgnęła po niego w pierwszej kolejności, gdyby nie był w promocji za darmo. Ale skoro już ściągnęłam, to przeczytałam.

Wydawnictwo łączy w sobie pięć tekstów, które podejmują trudny i obszerny temat zła, tego czy i dlaczego ludzie są źli. Jedno trzeba przyznać - już sam spis autorów robi wrażenie. Józef Tischner, Zbigniew Herbert, Stanisław Lem... sama śmietanka. Zaczęłam czytać i przez chwilę bałam się, że nie podołam. Filozoficzny tekst Józefa Tischnera na dobry początek mnie trochę zmęczył, ale potem było już coraz lepiej.

Najciekawszy w tym minibooku był dla mnie wywiad Justyny Siemienowicz z Jerzym Vetulanim, pod tytułem "Ten zły w nas". Jest to tekst, który w ciekawy sposób analizuje przyczyny złych zachowań, powstawania agresji. Wyjaśnia czemu ludzie działają tak, a nie inaczej. Dla kogoś, kto z takimi zagadnieniami nie ma nic...

Mieczysław | 2013-09-07
Przeczytana: 07 września 2013

Istnienie zła - bardzo ciekawy, ale i trudny problem filozoficzny. Ta miniksiążeczka jest tylko wprowadzeniem do tematu. Warto przeczytać.

grumpycat | 2017-11-01
Badbishop | 2017-09-23