Traktat o przedmiotach

The Quadruple Object
Filozofia, ontologia, metafizyka
filozofia, etyka
joly_fh

Traktat o przedmiotach jest próbą powrotu do ontologicznych i metafizycznych ambicji filozofii. Harman stawia sobie za cel uchwycenie rzeczywistości przedmiotów – nie tej, która dana jest naszemu codziennemu doświadczeniu, lecz rzeczywistości ukrytej, spekulatywnej. Świat bowiem dla Harmana składa się z przedmiotów, którymi są rzeczy materialne, myśli, opowieści itd., słowem: wszystko, co istnieje. Inspirowana myślą Heideggera, fenomenologią oraz wieloma współczesnymi koncepcjami metafizycznymi filozofia Harmana jest zarazem klasyczna i nad wyraz aktualna. Z jednej bowiem strony wraca do pytania stawianego przez filozofię od samego początku – pytania o naturę rzeczywistości – z drugiej zaś pytanie to stawia po krytycznym podsumowaniu dotychczasowego rozwoju filozofii, która od jakiegoś czasu zdaje się być niezdolna do podjęcia na nowo problematyki metafizyki i ontologii.

Graham Harman jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu w Kairze i jednym ze współtwórców współczesnego prądu filozoficznego określanego jako realizm spekulatywny. Jest autorem wielu książek poświęconych m.in. ontologii Latoura, filozofii Quentina Meillasoux, literaturze Lovecrafta. Traktat o przedmiotach jest pierwszą książka tego autora w języku polskim.

źródło opisu: Państwowa Wydawnictwo Naukowe ( PWN ) 2013

źródło okładki: Państwowa Wydawnictwo Naukowe ( PWN ) 2013

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!