Molestowanie moralne. Perwersyjna przemoc w życiu codziennym.

Seria: Psychologia i wiara
Wydawnictwo: W drodze
Le harcelement moral. La violence perverse au quotien.
przemoc, psychoterapia,
Joanna

„Jeśli ktoś był już kiedyś przedmiotem ataków osobnika perwersyjnego, rozpoznaje od razu ów zimny ton, który wprawia w stan napięcia i wywołuje lęk. Słowa się tutaj nie liczą, ważna jest zawarta w nich groźba. Dzieci – ofiary rodziców moralnie perwersyjnych – bardzo trafnie opisują zmianę tonu, która poprzedza agrasję: »Czasami przy kolacji, gdy zwracał się do moich sióstr, głos jego stawał się bezbarwny i suchy. Wiedziałem od razu, że usłyszę jakieś raniące słowo«”.

Autorka jest psychiatrą, psychoanalitykiem, terapeutą oraz specjalistą w dziedzinie wiktymologii. Aktywnie angażuje się w walkę o poszanowanie praw jednostki. Jej książka, nagłośniona przez media i wydana w ponad dwudziestu krajach, wywołała szeroką debatę społeczną. Marie-France Hirigoyen charakteryzuje najczęściej spotykane formy agresji w związku małżeńskim, rodzinie oraz miejscu pracy. Analizuje specyficzny charakter i kolejne fazy relacji perwersyjnej oraz osobowość prześladowcy i ofiary. Refleksja na temat konsekwencji molestowania moralnego kończy się praktycznymi wskazówkami, pozwalającymi ofiarom dostrzegać, analizować i przeciwstawiać się różnym formom przemocy. Książka jest jednocześnie oskarżeniem współczesnego społeczeństwa o tolerancję czy wręcz obojętność wobec tego destruktywnego zjawiska. Ostrzega przed banalizacją tej formy agresji, wymierzonej w godność oraz integralność psychiczną jednostki.

źródło opisu: http://www.wdrodze.pl/opis,349,Molestowanie_moralne.html#.UheweeT-aCk

źródło okładki: http://www.wdrodze.pl/opis,349,Molestowanie_moralne.html#.UheweeT-aCk

keizo | 2018-07-13
Przeczytana: lipiec 2018

Książka ocieka zachowaniami i taktykami perwersyjnymi, ukazuje problematykę agresora i ofiary. Książka byłaby rewelacyjna gdyby dawała konkretne rozwiązania tematyki.
Chociaż z drugiej strony samo zapoznanie się i zrozumienie problemu stanowi rozwiązanie samo w sobie.
Pomaga.
Po przeczytaniu można dojść do wewnętrznego przekonania, że osoby perwersyjne, narcystyczne i inne skrajnie toksyczne stanowią jednostki niezależne od nas, można je zostawić w ich świecie, jednocześnie nie uczestnicząc w nim.
Trzeba postawić granice......

A zatem nie do końca postawione przez mnie zdanie: "Ksiażka byłaby rewelacyjna gdyby dawała konkretne rozwiązania tematyki" jest prawdziwe.

Carita | 2017-12-14
Przeczytana: 2016 rok

Książka bardzo dobra, jeśli chodzi o postawienie sobie diagnozy: Czy w moim życiu doświadczam przemocy emocjonalnej, czy nie. W moim związku, w pracy, w relacji z rodzicami... I w tej mierze spełnia swoje zadanie, gdyż jednak przemoc moralna jest niezwykle trudna do wychwycenia, gdyż jej sprawca potrafi używać szeregu zabiegów manipulacyjnych, aby zamieszać ofierze w głowie.
Jeśli chodzi o rady, jak ten problem rozwiązać... Książka nie daje wielkich rozwiązań. Ale też nie jest to jej głównym celem.
Jako jedną z pierwszych lektur samopomocowych - polecam.

agnese | 2017-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2017

Książka jest rewelacyjna. Pierwszy raz autor skupia się chyba bardziej na ofiarach przemocy niż na samych prześladowcach. W większości literatury dot. tego problemu spotykałam się z analizowaniem psychopaty,a ofiara była zepchnięta na drugi plan. Psychopatyczne mechanizmy chyba wydawały się ludziom ciekawsze, budziły i budzą do tej pory większe zainteresowanie społeczeństwa i wręcz usprawiedliwianie agresorów, a ofiara mniej się liczy. W tej książce jest na odwrót - to ofiara jest najważniejsza i jej cierpienie. Nie wiem, czy książka będzie pomocna dla każdego, ale na pewno da wielkie pocieszenie osobom przeczołganym przez psychopatyczne jednostki. Wyjaśni wiele rzeczy i przede wszystkim uzmysłowi, że "to nie ze mną jest coś nie tak"

Joanna | 2013-08-23

Świetna książka