Molestowanie moralne. Perwersyjna przemoc w życiu codziennym.

Okładka książki Molestowanie moralne. Perwersyjna przemoc w życiu codziennym. Marie- France Hirigoyen
Okładka książki Molestowanie moralne. Perwersyjna przemoc w życiu codziennym.
Marie- France Hirigoyen Wydawnictwo: W drodze Seria: Psychologia i wiara nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Psychologia i wiara
Le harcelement moral. La violence perverse au quotien.
W drodze
2012-01-01
2012-01-01
Jolanta Cackowska-Demirian
przemoc psychoterapia

O systemie molestowania, w pracy i w życiu, można powiedzieć jedno: TO SKOMPLIKOWANE. Ale książki Marie-France Hirgoyen pomagają zrozumieć zakres odziaływania oraz odkryć źródła molestowania. To, oczywiście, niczego nie zmienia - rynek dalej potrzebuje ludzi, którzy osiągają swoje cele pomimo wszystko, nawet kosztem swoich współpracowników. Ważne jednak jest, aby wiedzieć, że problem jest już nazwany, a organizacje zobowiązane są do uwalniania swoich środowisk od nękania. W książkach nie znajdziesz bezpośrednich wskazówek co robić w Twojej sytuacji - to wynika ze skomplikowania wyzwania z jakim się mierzysz, ale wierzę w to, że samo zrozumienie mechanizmów molestowania już wiele zmieni. To nie Twoja wina. A teraz zrób wszystko, aby się od molestowania uwolnić.

Krótko. Książka świetnie opisuje zachowania osób narcystyczno-perwersyjnych. Zdarzyło mi się kilka razy w życiu napotkać takie osoby, nawet we własnej rodzinie. Po przeczytaniu tej lektury zaczynam rozumieć podłoże takich zachowań oraz to, że niestety z takimi osobami nie da się normalnie funkcjonować, a próby utrzymania zdrowej, bliskiej relacji spełzają na niczym. Chyba że brakuje rozeznania i zmysłu samozachowawczego. Można się wtedy nieźle wkopać. Polecam każdemu. Nawet laikowi, osobie, która niezbyt często sięga po pozycje tego typu. Horyzonty po takim dziele są bez zwątpienia poszerzone!

Książka ocieka zachowaniami i taktykami perwersyjnymi, ukazuje problematykę agresora i ofiary. Książka byłaby rewelacyjna gdyby dawała konkretne rozwiązania tematyki.
Chociaż z drugiej strony samo zapoznanie się i zrozumienie problemu stanowi rozwiązanie samo w sobie.
Pomaga.
Po przeczytaniu można dojść do wewnętrznego przekonania, że osoby perwersyjne, narcystyczne i inne skrajnie toksyczne stanowią jednostki niezależne od nas, można je zostawić w ich świecie, jednocześnie nie uczestnicząc w nim.
Trzeba postawić granice......

A zatem nie do końca postawione przez mnie zdanie: "Ksiażka byłaby rewelacyjna gdyby dawała konkretne rozwiązania tematyki" jest prawdziwe.

Pomaga.

Książka bardzo dobra, jeśli chodzi o postawienie sobie diagnozy: Czy w moim życiu doświadczam przemocy emocjonalnej, czy nie. W moim związku, w pracy, w relacji z rodzicami... I w tej mierze spełnia swoje zadanie, gdyż jednak przemoc moralna jest niezwykle trudna do wychwycenia, gdyż jej sprawca potrafi używać szeregu zabiegów manipulacyjnych, aby zamieszać ofierze w głowie.
Jeśli chodzi o rady, jak ten problem rozwiązać... Książka nie daje wielkich rozwiązań. Ale też nie jest to jej głównym celem.
Jako jedną z pierwszych lektur samopomocowych - polecam.

Książka jest rewelacyjna. Pierwszy raz autor skupia się chyba bardziej na ofiarach przemocy niż na samych prześladowcach. W większości literatury dot. tego problemu spotykałam się z analizowaniem psychopaty,a ofiara była zepchnięta na drugi plan. Psychopatyczne mechanizmy chyba wydawały się ludziom ciekawsze, budziły i budzą do tej pory większe zainteresowanie społeczeństwa i wręcz usprawiedliwianie agresorów, a ofiara mniej się liczy. W tej książce jest na odwrót - to ofiara jest najważniejsza i jej cierpienie. Nie wiem, czy książka będzie pomocna dla każdego, ale na pewno da wielkie pocieszenie osobom przeczołganym przez psychopatyczne jednostki. Wyjaśni wiele rzeczy i przede wszystkim uzmysłowi, że "to nie ze mną jest coś nie tak"

Świetna książka

Świetna książka

• Psychologia
  • Terapia
  • Psychologia i okolice
  • Medyczne
  • * psychologia, rozwój, itp.

Dodaj cytat z książki Molestowanie moralne. Perwersyjna przemoc w życiu codziennym.