Słowiński Park Narodowy. 40 lat ochrony unikatowej przyrody i kultury.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Słowińskiego Parku Narodowego
6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
flora i fauna
Przemek

Wydawać się może, że 40 lat istnienia Parku pozwoliło na jego dogłębne poznanie, a jednak zasoby informacji o jego przyrodzie powiększają się corocznie. Dlatego też i ta książka nie jest, bo w takiej formie i objętości nie może być, kompendium wiedzy o Parku, a jedynie przyczynkiem do niej. Warto przy tym dodać, że w niektórych prezentowanych referatach przeczytają Państwo o odkryciach bardzo świeżej daty.

źródło opisu: Tylna okładka

źródło okładki: google

Przemek | 2013-08-19
Przeczytana: 11 sierpnia 2013

Książkę kupiłem podczas kolejnej już wizyty w SPN w Łebie. Zauważyłem ją w kasie i nie mogłem się powstrzymać by nie podjąć próby powiększenia swojej wiedzy o Parku.
Niestety, nie jest to przewodnik turystyczny, a książka ma bardziej charakter publikacji naukowej. Szczególnie trudny jest ostatni rozdział o przemianach budowy geologicznej Parku. Stożki aluwiacyjne, spągi, transgresje, wydmy barchanowe i łukowe, ostańce deflacyjne, vistulian, egzaracja--to tylko niektóre terminy, które wymagały ode mnie słownika. Ostatecznie jednak, z końcówki tego rozdziału dowiemy się o powstawaniu wydm.
Bardzo przystępnym i ciekawym--trochę popularnonaukowym--rozdziałem jest rozdział o botanice. Poznajemy tam pasmową strukturę roślinności plażowej, dowiadujemy się o ruchomych "mokrych" piaskach, w jakie autor wpadł na wydmach, gdzie spotkać na wydmach rosiczki (rośliny owadożerne). Dowiemy się też, że "pustynna" wydma wbrew pozorom tętni życiem nawet na żółtym piasku.
Dwa rozdziały o ichtiofaunie...