Okładka książki Zjawiska elektryczne w organizmie

Zjawiska elektryczne w organizmie

papier
Koval
8 (1 ocen i 1 opinia)

Opis książki

Czemu służy elektroencefalograf? Co to jest elektrokardiogram? Jak to się dzieje, że nasze mięsnie reagują gwałtownie na zimno czy gorąco? Skąd i jaką drogą otrzymują rozkazy? Na jakiej zasadzie działa wątroba? Dlaczego po wdechu następuje wydech? Co to jest węgorz elektryczny? Jednym słowem, co to jest „żywa elektryczność”? Na te i podobne pytania odpowiada ta książka. Rozpatruje ona zagadnienia...

Na te i podobne pytania odpowiada ta książka. Rozpatruje ona zagadnienia elektrofizjologii; podaje najnowsze wiadomości o charakterze i mechanizmie powstawania zjawisk elektrycznych w żywych tkankach, o zastosowaniu badań elektrofizjologicznych i ich doniosłości oraz o niektórych zagadnieniach związanych z czynnościami układu nerwowego.

źródło opisu: www.wydawnictwo-pwn.pl

Polecamy

Opinie czytelników
Koval | 2013-09-12
Przeczytana: 12 września 2013

Większość rysów historycznych zaczyna się od pięknego sformułowania: „Już starożytni Grecy…”, a w medycynie „Już Hipokrates…” i im podobnych. Temat, który omawiają „Zjawiska elektryczne w organizmie” stawia czytelników od razu w lepszej sytuacji. Elektrofizjologia jest młodą dziedziną nauki i bez większych wyrzutów sumienia można by przeskoczyć o kilkanaście stuleci, aby zacząć od odkrywczego zwrotu: „Dopiero Galvani…”. Autor jednak nie daje wykładu z historii, a sam rozwój elektrobiologii próbuje przemycać w małych porcjach na początku niektórych rozdziałów.

Sięgając po książkę Witolda Karczewskiego liczyłem na coś popularno-naukowego, co zgrabnie opisywałoby relacje panujące na granicy biologii i funkcjonowania żywych komórek, a elektryczności, co samo w sobie upodobnia ludzki organizm do wielkiej maszyny z niezliczoną liczbą trybików i pokręteł. Okazało się, że jedynie z powodu braku jakiejkolwiek matematyki oraz mocno ograniczonej objętości, dzieło to nie może uchodzić za podręczn...

januszxsi | 2014-11-09

Kalendarium literackie
  • Ena Lucia Portela
    42. rocznica
    urodzin
    Ćwiczyła na przyszłość, żeby jak najlepiej wykonywać zawód, który wybrała. - Aktorka? - zapytała Yadelis. - Tajna agentka? - zapytałam ja. Nie, nic z tych rzeczy. Aktorki i tajne agentki odtwarzają scenariusze napisane przez innych. Ona chciała tworzyć swoje własne scenariusze, snuć swoje własne kła... pokaż więcej
  • Eleanor Hodgeman Porter
    146. rocznica
    urodzin
    Widzisz, chciałam mieć lalkę i tatuś o nią poprosił, ale kiedy nadesłano zebrane dary, nie było w nich ani jednej lalki, tylko małe, drewniane inwalidzkie kule. I wtedy to się zaczęło.[...] Należy we wszystkim zawsze dojrzeć jakąś dobrą stronę i cieszyć się z niej, obojętnie jaką. I graliśmy w to od... pokaż więcej
  • Tomasz Lew Leśniak
    37. rocznica
  • Brandon Sanderson
    39. rocznica
    urodzin
    Życie ponad śmiercią. Siła ponad słabością. Podróż ponad celem.
  • Jean-Louis Fournier
    76. rocznica
    urodzin
    Nie ma nic trudniejszego, jak zrobić coś, co jest niepodobne do niczego.
  • Paolo Giordano
    32. rocznica
    urodzin
    Już się nauczył, że wyborów dokonuje się w kilka sekund, a ich skutków doświadcza się przez resztę życia.
  • Richard Hammond
    45. rocznica
  • Jean Genet
    104. rocznica
    urodzin
    Ciotki to wielkie immoralistki.
  • Emily Jane Brontë
    166. rocznica
  • Virginia Cleo Andrews
    28. rocznica
    śmierci
    Miłość nie zawsze przychodzi, kiedy się tego chce. Czasami się po prostu przydarza mimo naszej woli".
  • Frans Gunnar Bengtsson
    60. rocznica
    śmierci
    Dać mężczyźnie miecz, to jak dać kobiecie zwierciadło. Nie mają już wtedy oczu dla niczego innego.
  • Ned Vizzini
    1. rocznica
    śmierci
    - Jeśli teraz wyjdziecie, Gilliam pozwoli wam dołączyć do załogi, ahoj! Przeżyjecie wspaniałe morskie przygody!
    - Przygody? - krzyknął Brendan. - Przestrzeliłeś mi ucho, koleś!
    - Wybacz - powiedział Gilliam. - Jeśli to jakieś pocieszenie, w zeszłym roku straciłem pośladek!

Znajdź nas na Facebooku