Lubimyczytać.pl to:
ponad 663 tys. recenzji
ponad 220 tys. książek
własna biblioteczka
system rekomendacji
Okładka książki Zjawiska elektryczne w organizmie

Zjawiska elektryczne w organizmie

papier
Koval
8 (1 ocen i 1 opinia)

Opis książki

Czemu służy elektroencefalograf? Co to jest elektrokardiogram? Jak to się dzieje, że nasze mięsnie reagują gwałtownie na zimno czy gorąco? Skąd i jaką drogą otrzymują rozkazy? Na jakiej zasadzie działa wątroba? Dlaczego po wdechu następuje wydech? Co to jest węgorz elektryczny? Jednym słowem, co to jest „żywa elektryczność”? Na te i podobne pytania odpowiada ta książka. Rozpatruje ona zagadnienia...

Na te i podobne pytania odpowiada ta książka. Rozpatruje ona zagadnienia elektrofizjologii; podaje najnowsze wiadomości o charakterze i mechanizmie powstawania zjawisk elektrycznych w żywych tkankach, o zastosowaniu badań elektrofizjologicznych i ich doniosłości oraz o niektórych zagadnieniach związanych z czynnościami układu nerwowego.

źródło opisu: www.wydawnictwo-pwn.pl

źródło okładki: www.wydawnictwo-pwn.pl

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
Koval | 2013-09-12
Przeczytana: 12 września 2013

Większość rysów historycznych zaczyna się od pięknego sformułowania: „Już starożytni Grecy…”, a w medycynie „Już Hipokrates…” i im podobnych. Temat, który omawiają „Zjawiska elektryczne w organizmie” stawia czytelników od razu w lepszej sytuacji. Elektrofizjologia jest młodą dziedziną nauki i bez większych wyrzutów sumienia można by przeskoczyć o kilkanaście stuleci, aby zacząć od odkrywczego zwrotu: „Dopiero Galvani…”. Autor jednak nie daje wykładu z historii, a sam rozwój elektrobiologii próbuje przemycać w małych porcjach na początku niektórych rozdziałów.

Sięgając po książkę Witolda Karczewskiego liczyłem na coś popularno-naukowego, co zgrabnie opisywałoby relacje panujące na granicy biologii i funkcjonowania żywych komórek, a elektryczności, co samo w sobie upodobnia ludzki organizm do wielkiej maszyny z niezliczoną liczbą trybików i pokręteł. Okazało się, że jedynie z powodu braku jakiejkolwiek matematyki oraz mocno ograniczonej objętości, dzieło to nie może uchodzić za podręczn...

Załóż konto za darmo!

76. rocznica
  • Jerzy Stuhr
    67. rocznica
    urodzin
    Aktorstwo to nic innego jak umiejętność zapamiętywania w sobie pewnych stanów nerwowych i odtwarzania ich na zawołanie.
  • Ryszard Henryk Kordek
    93. rocznica
  • Alexandra Adornetto
    22. rocznica
    urodzin
    Niektórzy mówią, że i tak nie mamy wpływu na to w kim się zakochujemy - to miłość wybiera nas. Zdarza się i tak, że oddajemy serce komuś, kto jest zupełnym zaprzeczeniem tego, czego - jak nam się wydawało - szukaliśmy w drugim człowieku.
  • Jesper Juul
    66. rocznica
    urodzin
    Pochwała nie buduje u dziecka poczucia własnej wartości. Jeśli rodzice i otoczenie zachowują się tak, jakbyś był mistrzem świata we wszystkim, to kiedy znajdziesz się w prawdziwym świecie możesz doznać szoku. Bo tam przecież znajduje się mnóstwo innych mistrzów świata. Nagle otacza cię tłum ludzi, którzy w swoich rodzinach byli numerem jeden. Rodzice, którzy w ten sposób hodują dzieci, oddają im niedźwiedzią przysługę, bo one później nie potrafią zaakceptować, że życie może sprawiać ból, że człowiek może być rozczarowany i zły. Są jak pianiści, którzy w fortepianie akceptują tylko białe klawisze. To straszna sytuacja, która czyni z dzieci uczuciowe kaleki. Wielu dorosłych, którzy wychowywali się w takich rodzinach, sądzi, że powinni się rozwieść, gdy tylko w małżeństwie pojawią się pierwsze konflikty.
  • Philip Carlo
    65. rocznica
  • Thor Heyerdahl
    12. rocznica
    śmierci
    Nie widzę niczego, co byśmy mogli otrzymać od nich w zamian. (...) Jednakże - powiedział nagle donośnie szef, z ironicznym błyskiem w oku - odwaga i przedsiębiorczość mają również swoją wartość. Pułkowniku Lewis, niech pan im da to wyposażenie!

Znajdź nas na Facebooku