Zjawiska elektryczne w organizmie

Seria: Omega
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
8 (1 ocen i 1 opinia)
Koval

Czemu służy elektroencefalograf? Co to jest elektrokardiogram? Jak to się dzieje, że nasze mięsnie reagują gwałtownie na zimno czy gorąco? Skąd i jaką drogą otrzymują rozkazy? Na jakiej zasadzie działa wątroba? Dlaczego po wdechu następuje wydech? Co to jest węgorz elektryczny? Jednym słowem, co to jest „żywa elektryczność”? Na te i podobne pytania odpowiada ta książka. Rozpatruje ona...

Na te i podobne pytania odpowiada ta książka. Rozpatruje ona zagadnienia elektrofizjologii; podaje najnowsze wiadomości o charakterze i mechanizmie powstawania zjawisk elektrycznych w żywych tkankach, o zastosowaniu badań elektrofizjologicznych i ich doniosłości oraz o niektórych zagadnieniach związanych z czynnościami układu nerwowego.

źródło opisu: www.wydawnictwo-pwn.pl

• Etta i Otto i Russell i James
  • Podziemny labirynt
  • Fangirl
  • Złączeni
  • Silver. Powrót na Wyspę Skarbów
  • Powrót do Daringham Hall
  • Oddam ci słońce
  • Inna dusza
  • Alan Stoob, łowca nazistów
  • Dom po drugiej stronie lustra
  • Pół świata

8,06 (270 ocen i opinii)
Złączeni
Carol Cassella

6 (3 ocen i opinii)
Silver. Powrót na Wyspę Skarbów
Andrew Motion

8,73 (15 ocen i opinii)
Inna dusza
Łukasz Orbitowski

8 (37 ocen i opinii)
Alan Stoob, łowca nazistów
Saul Wordsworth

9 (1 ocen i opinii)
Dom po drugiej stronie lustra
Vanessa Tait

6,4 (10 ocen i opinii)
Pół świata
Joe Abercrombie

7,5 (6 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Koval | 2013-09-12
Przeczytana: 12 września 2013

Większość rysów historycznych zaczyna się od pięknego sformułowania: „Już starożytni Grecy…”, a w medycynie „Już Hipokrates…” i im podobnych. Temat, który omawiają „Zjawiska elektryczne w organizmie” stawia czytelników od razu w lepszej sytuacji. Elektrofizjologia jest młodą dziedziną nauki i bez większych wyrzutów sumienia można by przeskoczyć o kilkanaście stuleci, aby zacząć od odkrywczego zwrotu: „Dopiero Galvani…”. Autor jednak nie daje wykładu z historii, a sam rozwój elektrobiologii próbuje przemycać w małych porcjach na początku niektórych rozdziałów.

Sięgając po książkę Witolda Karczewskiego liczyłem na coś popularno-naukowego, co zgrabnie opisywałoby relacje panujące na granicy biologii i funkcjonowania żywych komórek, a elektryczności, co samo w sobie upodobnia ludzki organizm do wielkiej maszyny z niezliczoną liczbą trybików i pokręteł. Okazało się, że jedynie z powodu braku jakiejkolwiek matematyki oraz mocno ograniczonej objętości, dzieło to nie może uchodzić za...

januszxsi | 2014-11-09
Na półkach: Teraz czytam