Zjawiska elektryczne w organizmie

Seria: Omega
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Koval

Czemu służy elektroencefalograf? Co to jest elektrokardiogram? Jak to się dzieje, że nasze mięsnie reagują gwałtownie na zimno czy gorąco? Skąd i jaką drogą otrzymują rozkazy? Na jakiej zasadzie działa wątroba? Dlaczego po wdechu następuje wydech? Co to jest węgorz elektryczny? Jednym słowem, co to jest „żywa elektryczność”? Na te i podobne pytania odpowiada ta książka. Rozpatruje ona...

Na te i podobne pytania odpowiada ta książka. Rozpatruje ona zagadnienia elektrofizjologii; podaje najnowsze wiadomości o charakterze i mechanizmie powstawania zjawisk elektrycznych w żywych tkankach, o zastosowaniu badań elektrofizjologicznych i ich doniosłości oraz o niektórych zagadnieniach związanych z czynnościami układu nerwowego.

źródło opisu: www.wydawnictwo-pwn.pl

źródło okładki: www.wydawnictwo-pwn.pl

• Piękny sekret
  • Mężczyźni z różowym trójkątem
  • Kobiety w kąpieli
  • Raz na zawsze
  • Twoim śladem
  • Magisterium II: Miedziana rękawica
  • Przekonaj mnie, że to ty
  • Droga do domu
  • Wstyd
  • Niebezpieczne kłamstwa
  • Przepisy na miłość i zbrodnię
  • Mity i zgrzyty

7,75 (32 ocen i opinii)
Magisterium II: Miedziana rękawica
Cassandra Clare , Holly Black

7,23 (30 ocen i opinii)
Przekonaj mnie, że to ty
Anna Karpińska

5,08 (13 ocen i opinii)
Niebezpieczne kłamstwa
Becca Fitzpatrick

7,46 (482 ocen i opinii)
Przepisy na miłość i zbrodnię
Sally Andrew

Czarne liście
Maja Wolny

7,45 (11 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Koval | 2013-09-12
Przeczytana: 12 września 2013

Większość rysów historycznych zaczyna się od pięknego sformułowania: „Już starożytni Grecy…”, a w medycynie „Już Hipokrates…” i im podobnych. Temat, który omawiają „Zjawiska elektryczne w organizmie” stawia czytelników od razu w lepszej sytuacji. Elektrofizjologia jest młodą dziedziną nauki i bez większych wyrzutów sumienia można by przeskoczyć o kilkanaście stuleci, aby zacząć od odkrywczego zwrotu: „Dopiero Galvani…”. Autor jednak nie daje wykładu z historii, a sam rozwój elektrobiologii próbuje przemycać w małych porcjach na początku niektórych rozdziałów.

Sięgając po książkę Witolda Karczewskiego liczyłem na coś popularno-naukowego, co zgrabnie opisywałoby relacje panujące na granicy biologii i funkcjonowania żywych komórek, a elektryczności, co samo w sobie upodobnia ludzki organizm do wielkiej maszyny z niezliczoną liczbą trybików i pokręteł. Okazało się, że jedynie z powodu braku jakiejkolwiek matematyki oraz mocno ograniczonej objętości, dzieło to nie może uchodzić za...

januszxsi | 2014-11-09
Na półkach: Teraz czytam