Baśnie nie z tego miasta. Opowieść wrocławskich dzieci

Wydawnictwo: Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Społeczeństwa Wielokulturowego
baśnie, Wrocław
Reminiscencja

Do napisania Baśni nie z tego miasta zaprosiłyśmy małych wrocławian pochodzących z różnych stron świata. W naszym mieście mieszkają bowiem, co nie dla wszystkich jest oczywiste, dzieci pochodzące z Kamerunu, Indii i Palestyny, Francji i Niemiec, mali Czesi, Amerykanie, Romowie i Azerowie. Każde dziecko, które spotkacie na kartach tej książki, opowiedziało nam bajkę pochodzącą ze swojej...

Każde dziecko, które spotkacie na kartach tej książki, opowiedziało nam bajkę pochodzącą ze swojej ojczyzny – historię, którą przywieźli tu ze sobą jego rodzice lub ono samo, i którą postanowiło się podzielić ze swoimi wrocławskimi rówieśnikami.

Książka nie ma ambicji naukowych – etnograficznych czy kulturoznawczych. Jej zadaniem nie jest prezentacja pełnego wachlarza kultur i narodowości obecnych we Wrocławiu. W naszym coraz bardziej wielokulturowym mieście jest ich przecież o wiele więcej, niż mogłaby pomieścić nawet obszerna antologia. Nie należy jej również traktować jako zbioru najbardziej reprezentatywnych dla danych kultur baśni. Pozwoliliśmy naszym bohaterom na subiektywny wybór - często więc są to po prostu historie zapamiętane z dzieciństwa lub z jakichś powodów bliskie danej rodzinie czy nawet od początku do końca stworzone przez dziecko.

Celem książki jest przede wszystkim ukazanie bogactwa i różnorodności naszych wrocławskich korzeni. Dlatego zaproszenie do współpracy akurat tych, a nie innych dzieci – z tych, a nie innych kultur – nie było niczym innym niż efektem spontanicznie rodzącej się sieci kontaktów, rozbudowywanej przez fantastycznych ludzi, których miałyśmy okazję poznać podczas pracy nad książką.

źródło opisu: http://bajkibezgranic.org/

źródło okładki: Reminiscencja - zdjęcie wyłącznie dla lubimyczytac.pl

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!