Odwrócony Mag

Novae Res
2013-08-01
2013-08-01
Odwrócony Mag Aleksandra Szałek Literatura kobieca Novae Res 2013

"Trzymaj się blisko przyjaciół, wrogów jeszcze bliżej"
"Odwrócony mag" Aleksandry Szałek to książka na jeden wieczór. Napisana tak, że chce się ją czytać. Akcja wciąga, zaskakuje, dziwi, czasem przeraża, zmienia się...Nie ma czasu na nudę.
O tym, że dobro i zło istnieją na świecie nikogo nie trzeba przekonywać.
A co z istnieniem aniołów i demonów?
Jullie Ellis utalentowana, młoda tancerka baletowa rozpoczyna naukę w szkole w Nowym Jorku. Pewnego dnia przypadkiem (czy na pewno???) aktora Patricka Varnera, bożyszcze nastolatek. Młody, przystojny, zdolny, bogaty... jest ewidentnie zainteresowany dziewczyną z małego miasteczka.
Wokół Jullie zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Dziewczyna odkrywa w sobie moce i umiejętności, o których nie miała pojęcia. Nie do końca wie też, jak z nich korzystać. I nie ma się kogo poradzić.
Jej życiu i życiu jej bliskich zaczyna zagrażać niebezpieczeństwo.
Dowiaduje się też wielu niepojętych i niezwykłych rzeczy o sobie i Patricku.
Wydarzenia rozgrywają się jedno po drugim aż do finału, w którym okaże się, że fascynacja i rywalizacja są sobie bardzo bliskie.
Kto jest przyjacielem a kto wrogiem?
Żeby poznać odpowiedź na to pytanie trzeba przeczytać tę pozycję.

"Trzymaj się blisko przyjaciół, wrogów jeszcze bliżej"
O tym, że dobro i zło istnieją na świecie nikogo nie trzeba przekonywać.
A co z istnieniem aniołów i demonów?
Jullie Ellis utalentowana,...

2062

Ta opowieść mnie nie zachwyciła. Prosta, naiwna i taka jakaś płytka... Nie polecam.

Romanse paranormalne cieszą się wielką popularnością wśród kobiet w różnym wieku, ale czy słusznie – nie mnie to osądzać, bo o gustach się nie dyskutuje. Nigdy nie należałam do wielbicielek tego typu literatury, aczkolwiek o aniołach, demonach, wampirach i innych nadprzyrodzonych istotach lubię czytać. I z przykrością muszę wyznać, że lektura powieści Aleksandry Szałek utwierdziła mnie w przekonaniu, że paranormal romance zdecydowanie nie jest dla mnie.

Przyznam, że sugestywna okładka bardzo mnie zaintrygowała. Ilustracja przedstawiająca nogi tancerki baletowej oraz rozsypane karty z talii tarota, utrzymana w ciemnej tonacji i na czarnym tle, zapowiada mroczną i pełną tajemnic historię i świetnie obrazuje tytuł powieści. Podobnie rzecz się ma z blurbem, z którego można wyczytać zarys interesującej fabuły. Niestety, na tym kończą się plusy Odwróconego Maga.

O czym traktuje powieść? Główna bohaterka, Julie, marzy o tym, aby zostać tancerką baletową. Pochodzi z małej miejscowości położonej gdzieś w Stanach Zjednoczonych, ale udaje jej się wyjechać na studia do Nowego Jorku. W akademiku poznaje córkę słynnego i uznanego tancerza, Alice, i niemal natychmiast się z nią zaprzyjaźnia. Gdy pewnego dnia dziewczyny wracają z koncertu, na drodze spotykają światowej sławy gwiazdę kina – Patricka Vernera, który, ku zaskoczeniu głównej bohaterki, zaprasza ją na randkę. Jednak chłopak nie pojawia się o umówionej godzinie, a Julie staje się świadkiem groźnego wypadku. Dziewczyna cudem ratuje małe dziecko, a dzięki podobnym wydarzeniom powoli odkrywa, że ma nadprzyrodzone zdolności i potrafi przywracać ludziom życie.

Dalszego ciągu tej historii można się bez trudu domyślić, nie potrzeba do tego nawet kart tarota. Szara myszka dostaje główną rolę w ważnym przedstawieniu, przystojny aktor skrywa mroczną tajemnicę i chociaż finał jest naprawdę zaskakujący, to jednak całość została napisana w taki sposób, że nie wzbudziła we mnie żadnych innych emocji oprócz irytacji.

Ciąg dalszy przeczytacie tutaj: http://geek-woman.blogspot.com/2013/11/odwrocony-mag-aleksandra-szaek-recenzja.html

Historia, która porywa i wciąga od pierwszej strony. Zaskakująca, inna, cudowna. Powiem szczerze, że dawno nie czytałam TAK dobrej książki z pogranicza fantastyki i literatury kobiecej. Niebanalna, zaskakująca, kusząco świeża i nowa! Autorka idzie własnym, niewydeptanym śladem, i to całkiem nieźle! Mogę Was zapewnić, że czegoś takiego nie ma i jeszcze nie było na rynku wydawniczym. Połączenie zwykłej historii o świeżo upieczonej studentce w nowym, dużym mieście i… no właśnie, czym? Przeplata się tu cała masa wątków fantastycznych, wierzenia i podania. Całość jest po prostu smaczna. Jestem pod ogromnym wrażeniem. Autorka wykazała się wielkim talentem i wyobraźnią. Jak widać, nie trzeba mieć na nazwisko Collins, Meyer czy James, by napisać coś niebywale oryginalnego i powalającego na kolana. Wystarczy przecież Szałek. Gratuluję.

Cała recenzja na:

Julie Ellis, młoda mieszkanka małej miejscowości na północy Stanów Zjednoczonych, wyjeżdża na wymarzone studia do Nowego Jorku. Rozpoczyna naukę w prestiżowej szkole baletowej. Jest dziewczyną z prowincji, która nigdy jeszcze nie zakosztowała „wielkiego świata”. Czuje się zagubiona i zupełnie nie na swoim miejscu. Jej współlokatorką w akademiku zostaje Alice Clarke, córka legendy baletu Victora Clarke’a. Początkowy strach, że spotka się z wyniosłą i zapatrzoną w siebie córeczką sławnego tatusia szybko mija. Alice okazuje się osobą pogodną i bardzo otwartą, zupełnie nie pasującą do stereotypu córki znanego ojca. Rozrywkowa Alice wprowadza Julie w akademicki świat imprez i nieustannej zabawy. Dziewczyny dzielą czas na ciężką pracę na uczelni, zwłaszcza na zajęciach u Victora Clarke’a, i na niczym nie skrępowane rozrywkowe życie studenckie.

Pewnego wieczoru, podczas powrotu z koncertu, na który wybrały się młode studentki, Julie poznaje niezwykle przystojnego i pociągającego Patricka Varnera. Mężczyzna jest obiektem westchnień milionów kobiet. To dobrze zapowiadająca się gwiazda filmowa. Niespodziewanie dla wszystkich jego zainteresowanie kieruje się w stronę niepozornej i trochę nieśmiałej Julie. Budzi to powszechną zazdrość i zawiść. Od samego początku pomiędzy młodymi ludźmi iskrzy. Julie i Patrick umawiają się na spotkanie. Jednak, ku ogromnemu rozczarowaniu dziewczyny, Patrick wystawia ją do wiatru i nie zjawia się na randce. Julie jest rozżalona, nie może jednak przestać myśleć o mężczyźnie. Ma żal a jednocześnie marzy o Patricku, który mimo wszystko jawi się jej jako książę z bajki.

Nie tylko jednak Patrick zaprząta myśli dziewczyny. W tym samym czasie dookoła Julie zaczynają dziać się dziwne i często tragiczne w skutkach rzeczy. Niespodziewanie zaczyna ją otaczać śmierć. Giną ludzie a ona nie może tego powstrzymać. Odkrywa jednak, że dysponuje niezwykłą, nadprzyrodzoną mocą, która pozwala jej nie tylko ratować ludzi, lecz nawet przywracać ich do życia. Jak Julie wykorzysta odkryty dar i czy nie sprowadzi on na nią śmiertelnego niebezpieczeństwa? Zło bowiem jest czujne, czyha za rogiem i w pięknym opakowaniu obserwuje rozwój wypadków.

„Odwrócony Mag” Aleksandry Szałek to powieść lekka i prosta w odbiorze. Czyta się ją szybko i z mniejszym bądź większym zaangażowaniem. Elementy powieści obyczajowej przeplatane są wątkami fantastycznymi. Całość wydawać by się mogło, że współgra, niemniej zabrakło mi w powieści bardziej rozbudowanych poszczególnych wątków a także głębi i bardziej złożonego rysu psychologicznego bohaterów. Czułam się trochę jakbym otrzymała powieść w skrócie, w pigułce. Niemniej sam pomysł fabuły jest ciekawy. Interesujące jest też prowadzenie narracji dwutorowo. Ogromnym plusem książki Aleksandry Szałek jest jej zakończenie. Zostałam całkowicie zaskoczona. Zupełnie się takiego rozwiązania nie spodziewałam. W moim odczuciu książka jest pozycją dla czytelnika zdecydowanie młodszego ode mnie i pewnie on pozycję tę o wiele bardziej doceni, niemniej nie nudziłam się czytając „Odwróconego Maga” i nie uważam czasu na lekturę poświęconego za stracony.

Autor: Aleksandra Szałek
Tytuł: Odwrócony Mag
Wydawnictwo: Novae Res
Liczba stron: 236

Aleksandra Szałek to debiutująca pisarka. Swoją pierwszą książkę wydała w 2013 roku dzięki Novae Res. Tytuł jej powieści to „Odwrócony Mag”.
Julie tańczy od dzieciństwa. Teraz udało jej się dostać do prestiżowej szkoły baletowej w Nowym Jorku. Poznaje tam córkę dyrektora, z którą się zaprzyjaźnia. Szkoła to jednak nie wszystko – Julie wpada w oko gwiazda filmowa, Patrick Varner. Chłopak umawia się z nią na spotkanie, ale nie przychodzi. Dziewczyna nie może przestać o nim myśleć. W końcu jednak rzuca się w wir pracy, której ma coraz więcej z powodu semestralnego pokazu. Dzieją się niestety dziwne rzeczy. Julie kilka razy znajduje się w miejscach wypadków i pomaga ludziom wrócić do życia. Nie zawsze to skutkuje – nie udaje jej się uratować jej przyjaciela, Martina, który umiera w szpitalu na zapalenie płuc. Podczas semestralnego pokazuj zjawia się Patrick. Dziewczyna wyrzuca mu, że nie przyszedł na spotkanie. Spotykają się ponownie w nieco innych okolicznościach – chłopak ratuje ją z pożaru. Julie wybacza mu jego zachowanie i zostają parą. Jednak na jej życie czyha wysłannik piekieł, Drake. Patrick, który jest diabłem stara się chronić ukochaną. Uświadamia ją, że dziewczyna jest aniołem, który staje się niewidzialny, gdy tego pragnie i może pomagać innym.
Nie bardzo wiem, od czego zacząć tę część recenzji. Chciałabym napisać coś pozytywnego, ale nie jestem pewna, czy umiem.
Może zacznę od bohaterów. Julie to zwykła dziewczyna z małego miasta, która wyrusza na podbój Nowego Jorku, wkraczając tym samym w dorosłe życie. Początkowo nieśmiała, rozkręca się wraz z rozwojem książki, co potwierdza chociażby umawianie się z aktorem. Przy okazji jest aniołem. Fajnie, prawda? Jednak jak dla mnie Julie to prowincjonalna dziewczyna, która wpada w wielki świat – kluby, alkohol, miłość, zakupy, makijaż. Wszystko to dla niej jest całkiem nowe. Brakowało mi zdecydowanie opisu, który pokazałby jak Julie sobie z tym radzi. Gdzieniegdzie taki opis już się nawet zaczynał, ale szybko gasł. Nie mniej interesująca jest Alice, przyjaciółka Julie. Dziewczyna ma obsesję na punkcie jednego z kolegów, ciągle o nim gada, myśli… 90% jej wypowiedzi ma coś z nim wspólnego. Patrick jak na gwiazdę filmową nie jest w ogóle wyrazisty. To czarny charakter, który podbija serca wszystkich dziewczyn, ale tak naprawdę nawet rozdziały, w których widzimy świat takim, jakim on go widzi, nie powaliły mnie na kolana.
W większości obserwujemy życie z pozycji Julie. Wypowiada się ona w pierwszej osobie, dlatego łatwiej nam ją zrozumieć. Wiemy, co myśli, co czuje i jak reaguje na sytuacje, które jej się przydarzają. Jednak emocji mi w niej jakoś brakowało. Można powiedzieć, że była dość przeźroczysta. Owszem – denerwowała się, złościła, smuciła, cieszyła… ale to jakoś tak blado. Skoro już autorka zdecydowała się na narrację pierwszoosobową powinna trochę bardziej rozwinąć postać Julie.
Język. Narracja jest dobra, nie wybitna, ale dobra. Za to dialogi… Coś tragicznego. Banalne, puste, naiwne, zbyt potoczne. Denerwowały mnie wtrącenia ze slangu, którego chyba teraz się już nie używa (np. „na ej to tramwaj staje, a na dzyń dzyń rusza”). Wydaje mi się, że w ten sposób nie odzywa się do siebie młodzież, no ale mogę się mylić. Przecież nie znam nowojorskiej młodzieży.
Książka naszpikowana jest błędami ze strony korekty. Czasem brakuje przecinków, niektóre kwestie tej samej osoby zaczynają się kilka razy od nowego myślnika, myśli nie zawsze są brane w cudzysłów, a jedna z nich owszem rozpoczęła się znakiem, ale już nim nie skończyła. Poza tym trochę niedociągnięć.
Bardzo podobały mi się znaki graficzne przy paginie. Urozmaicały książkę, nadawały jej indywidualny charakter.
Nie bardzo rozumiem, czemu akcja była przeniesiona do Nowego Jorku. Z wywiadu z autorką zrozumiałam, że dlatego „bo tak”. Ok., niech będzie, ale po co w treści wracać do Polski? Tak naprawdę nawet nie wracać, co skoczyć do niej na minutkę. No i kolejna rzecz, której nie potrafię odgadnąć – tytuł. Wiem, że to nawiązanie do Tarota, ale nie bardzo zrozumiałam, czemu akurat taki, a nie inny.
Plus jest jeden – autorka nie podchwyciła starych i sprawdzonych przez wielu postaci, lecz stworzyła własne. Anioły, diabły i walka dobro-zło są tu nieco zepchnięte na bok, przyćmiewa je szczęśliwa miłość i zajęcia szkolne. No i w połowie książki jeszcze połączenie obu kwestii, czyli podrywający Julie nauczyciel.
Jedno jest pewne – książkę czytałam błyskawicznie. Nie wiem czemu, ale tak właśnie było.
Komu ją polecam? Sama nie wiem. Wiele opinii, które widziałam było przychylnych. Ja jak zwykle muszę być inna. Jak na debiut to i tak całkiem niezła pozycja, chociaż ja nie zostałam fanką tej książki. Wielu spodoba się wątek miłosny, innym fantastyczny, innym jeszcze szczypta thrilleru. Wszystko to jednak dla mnie za mało. Może po prostu oceńcie sami, czy ta książka wam się podoba, czy nie. Nie zachęcam, nie zniechęcam.

Autor: Aleksandra Szałek
Tytuł: Odwrócony Mag
Wydawnictwo: Novae Res
Liczba stron: 236

Moim zdaniem książka skierowana jest do młodego czytelnika, ale polecam ją również starszym. Autorka wykorzystała narrację pierwszoosobową i trzecioosobową, co pozwala ukazać sytuację z dwóch perspektyw. Na bazie paranormalnego romansu przedstawiła relacje między młodymi ludźmi wchodzącymi w dorosłe życie, jak również pomiędzy nimi i ich rodzicami, przekaz może trochę uproszczony, ale wart uwagi. Tytuł bardzo pomysłowy, znaczenie karty tarota współgra z fabułą powieści, lecz żeby to zrozumieć trzeba ją przeanalizować. Zakończenie zaskakuje przesłaniem: człowiek zły z natury nie zmienia się. Zgadzam się z opinia, książka jest materiałem na ciekawy film.

Skończyłam ;(

Gorąco polecam

Skończyłam ;(

Polecam każdej młodej osobie, która czytając lubi fantazjować zamiast dedukować i analizować. Czyta się błyskawicznie! Fabuła nie jest skomplikowana ani niepotrzebnie zagmatwana. Bohaterowie: młodzi, atrakcyjni i z pasją (aż miło ich sobie wyobrażać). Moją wysoka ocenę mogę wyrazić jednym zdaniem: czytając nie zabijałam czasu a w pełni go wykorzystałam :)...

Książka i zawarta w niej opowieść przeznaczona jest raczej dla żeńskiej części nastoletniego pokolenia. Ja jednak jako odrobinę starszy czytelnik również dałam jej się wciągnąć i czekałam ze zniecierpliwieniem na zakończenie, które jest... zaskakujące!
Utrzymuje się w konwencji popularnych teraz historii o wampirach, zjawach, jednak nie powiela utartych schematów, nie powtarza postaci.
Jest to bardzo wciągająca opowieść, świetnie nadająca się na materiał filmowy :)
Polecam:)

Muszę przyznać, że ta książka uleczyła mojego książkowego kaca, a żeby się go pozbyć, potrzebuję albo czegoś strasznie banalnego albo niespotykanie dobrego.
Julie jest baletnicą, wyjeżdża na studia, by doskonalić swoje umiejętności. Podczas wypadu do klubu ze swoją nową przyjaciółką, poznaje tajemniczego Patricka. Niebawem dziewczyna odkrywa, że posiada moc uzdrawiania.
Książkę czyta się w zabójczym tempie, dzięki bardzo prostemu stylowi Aleksandry Szałek
Powieść na początku zachęca tajemnicą, niestety później przynosi jedynie rozczarowanie. Główna bohaterka jest osobą naiwną i niedojrzałą, jak na swój wiek, co jest chyba największym minusem tej książki.
Podczas lektury nie sposób nie zwrócić uwagi na przesłodzone dialogi damsko-męskie. Odwrócony Mag jest także bardzo przewidywalny - łatwo można się domyślić, co dalej się wydarzy oraz jak zakończy się powieść.
Niestety nie jestem w stanie znaleźć jakichś widocznych plusów tej książki, myślę, że mogłaby przypaść do gustu jedynie początkującemu czytelnikowi. Może jednak znajdzie się ktoś, kto dostrzeże w niej więcej dobrego?

• Wymienię
  • Tak