Dekada doktora Mabuse. Nieme filmy Fritza Langa

Okładka książki Dekada doktora Mabuse. Nieme filmy Fritza Langa
Tomasz Kłys Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego film, kino, telewizja
351 str. 5 godz. 51 min.
Kategoria:
film, kino, telewizja
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Data wydania:
2006-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2006-01-01
Liczba stron:
351
Czas czytania
5 godz. 51 min.
Język:
polski
ISBN:
8371719396
Tagi:
Fritz Lang ekspresjonizm niemiecki
Średnia ocen

                5,0 5,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Kwartalnik filmowy. Przestrzeń architektoniczna w filmie  nr 109 wiosna 2020 Marcin Giżycki, Andrzej Gwóźdź, Tomasz Kłys, Rafał Koschany, Krzysztof Loska, Redakcja Kwartalnika filmowego, Patrycja Włodek
Ocena 5,0
Kwartalnik fil... Marcin Giżycki, And...
Okładka książki Sztuka ma znaczenie Blanka Brzozowska, Piotr Celiński, Ciszewska Ewa, Mirosław Filiciak, Izabela Franckiewicz-Olczak, Monika Górska-Olesińska, Paweł Grabarczyk, Alicja Helman, Małgorzata Jakubowska, Kamil Jędrasiak, Karol Jóźwiak, Konrad Klejsa, Tomasz Kłys, B. Garda Maria, Sidey Myoo, Anna Nacher, Korczarowska-Różycka Natasza, Maciej Ożóg, Andrzej Pitrus, Antoni Porczak, Katarzyna Prajzner, Agnieszka Przybyszewska, Andrzej Radomski, Dagmara Rode, Magdalena Saryusz-Wolska, Piotr Sitarski, Marcin Składanek, Marcin Składanek, Paweł Sołodki, Jan Stasieńko, Ewa Wójtowicz, Piotr Zawojski, Kamila Żyto
Ocena 0,0
Sztuka ma znac... Blanka Brzozowska, ...
Okładka książki Paradygmaty współczesnego kina Tomasz Kłys, Korczarowska-Różycka Natasza, Kluszczyński Ryszard
Ocena 0,0
Paradygmaty ws... Tomasz Kłys, Korcza...
Okładka książki Kwartalnik Filmowy. # 85: Wiosna 2014 - Film i media - przeszłość i przyszłość Adam Andrysek, Blanka Brzozowska, Andrzej Dębski, Barbara Gierszewska, Andrzej Gwóźdź, Alicja Helman, Barbara Kita, Konrad Klejsa, Ryszard W. Kluszczyński, Tomasz Kłys, Krzysztof Kornacki, Arkadiusz Lewicki, Tadeusz Lubelski, Anna Nacher, Małgorzata Radkiewicz, Redakcja Kwartalnika filmowego, Jakub Zajdel, Siegfried Zielinski, Piotr Zwierzchowski
Ocena 7,5
Kwartalnik Fil... Adam Andrysek, Blan...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1583
1578

Na półkach: ,

Miłośnikom kina niemego Fritza Langa przedstawiać nie trzeba, a i zainteresowani kinem w ogóle mogą kojarzyć (fatalne zresztą) "Metropolis". Monografie poświęcone twórczości Langa zapełniają niejedną półkę zachodnich bibliotek - i właśnie to sprawia, że moja ocena monografii Kłysa jest tak niska.

Kłys w swojej książce omawia filmy "Zmęczona śmierć", "Nibelungi" (obie części), "Doktor Mabuse, gracz", "Szpiedzy", "Metropolis" i "Kobieta na księżycu". Właśnie: omawia. Treść uporządkowana jest według pewnego klucza: najpierw kontekst powstania filmu i garść anegdot z nim związanych, potem recepcja, następnie bardzo drobiazgowe streszczenie całego filmu, a na koniec coś, co umownie możemy nazwać analizą.
Dlaczego umownie? Bo kto czytał analizy dokonane przez filmoznawców o pokolenie młodszych od Kłysa natychmiast zauważy różnicę w poziomie zaawansowania, ilości punktów odniesienia, kontekstu. Częściej miałam wrażenie, że autor podejmuje polemikę z dwoma monografiami poświęconymi Langowi, niż w twórczy sposób analizuje jego filmy.

Langowi trudno odmówić geniuszu reżyserskiego (z kolei trudno go przyznać scenarzystce jego filmów i jednocześnie połowicy reżysera, Thei von Harbou). Są jednak takie szczegóły w jego filmach, które składałam raczej na karb estetyki tamtych czasów, poziomu znajomości kultury materialnej dawnych epok czy wreszcie fantazji autora (autorów). Miałam nadzieję, że Kłys przekona mnie o celowości takich koszmarków, jak na przykład psychodeliczny wystrój komnat Krymhildy czy stek głupot w "Metropolis", ale nie - krytyki nie ma żadnej, jest za to przerost formy nad treścią i tworzenie a posteriori rozbudowanych teorii, usprawiedliwień i (nad)interpretacji. Nie wiem, może "artysta miał coś na myśli" pstrokacąc sypialnię księżniczki Burgundów kropkami, ale Kłys nie przekonał mnie, że było to coś więcej niż decyzja podyktowana "ej, to nawet fajnie wygląda!".
Na dokładkę dostajemy tu i ówdzie wtręty autora o treści światopoglądowej, na przykład: czy upadek moralny Niemiec lat 20. był skutkiem czy przyczyną ateizacji kraju i czy natrętne wykorzystanie motywów religijnych w "Metropolis" jest na miejscu czy stanowi karygodne nadużycie (dziwne, że nie padło ani słowo o obrazie uczuć religijnych). Co mnie obchodzi światopogląd autora i dlaczego uparł się wyrażać go w książce filmoznawczej?

To wszystko, co by uszło w pracy magisterskiej jest trochę rozczarowujące w pracy habilitacyjnej. Nie pozostaje nic innego, tylko zachęcić czytelników do pisania habilitacji na Łódzkim. Wygląda na to, że do tego nie trzeba nawet popisać się dogłębną znajomością źródeł i literatury przedmiotu.
Książkę polecam wszystkim, którzy ambicji naukowych nie mają, a którym szkoda jest 2,5 godziny na obejrzenie "Szpiegów" czy "Doktora Mabuse".

Miłośnikom kina niemego Fritza Langa przedstawiać nie trzeba, a i zainteresowani kinem w ogóle mogą kojarzyć (fatalne zresztą) "Metropolis". Monografie poświęcone twórczości Langa zapełniają niejedną półkę zachodnich bibliotek - i właśnie to sprawia, że moja ocena monografii Kłysa jest tak niska.

Kłys w swojej książce omawia filmy "Zmęczona śmierć", "Nibelungi" (obie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    9
  • Lata 20., lata 30. - w starym kinie
    1
  • Przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dekada doktora Mabuse. Nieme filmy Fritza Langa


Podobne książki

Przeczytaj także