Teoria feministyczna. Od marginesu do centrum

Okładka książki Teoria feministyczna. Od marginesu do centrum
bell hooks Wydawnictwo: Krytyka Polityczna Cykl: Seria Krytyki Politycznej (tom 37) nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
238 str. 3 godz. 58 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Cykl:
Seria Krytyki Politycznej (tom 37)
Tytuł oryginału:
Feminist theory
Wydawnictwo:
Krytyka Polityczna
Data wydania:
2013-08-02
Data 1. wyd. pol.:
2013-08-02
Liczba stron:
238
Czas czytania
3 godz. 58 min.
Język:
polski
ISBN:
9788363855352
Tłumacz:
Ewa Majewska
Tagi:
feminizm równość płci
Średnia ocen

                7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Czarne Diamenty Maya Angelou, Halina Cieplińska, Nikki Giovanni, Audre Lorde, Toni Morrison, Alice Walker, bell hooks
Ocena 7,5
Czarne Diamenty Maya Angelou, Halin...
Okładka książki Znak nr 817 (6 / 2023) Justyna Bargielska, Maciej Bobula, Wojciech Bonowicz, Iwona Boruszkowska, Barbara Brzezicka, Diana Dąbrowska, Bartłomiej Dobroczyński, Olga Gitkiewicz, Maria Karpińska, Karol Kleczka, Dominika Kozłowska, Anna Mateja, Kuba Mikurda, Łukasz Najder, Piotr Oczko, Janusz Poniewierski, Paweł Śpiewak, Władysław Stróżewski, Karolina Sulej, Ola Szmida, Redakcja Miesięcznika ZNAK, Aleksandra Zielińska, Sławomir Jacek Żurek, bell hooks
Ocena 6,3
Znak nr 817 (6... Justyna Bargielska,...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
58 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
911
725

Na półkach:

Niesamowite jest też to, że hooks napisała tę książkę w wieku zaledwie 32 lat! Z pozycij czarnoskórej kobiety dyskutuje o feminizmie, zarzucając mu, że jest to jednak głównie ruch białych wykształconych kobiet z klasy średniej. Autorka nie chce uogólniać, że feminizm to dążenie do równości kobiet i mężczyzn. I ostro krytykuje nawet „Mistykę kobiecości” Betty Friedan. Środek ciężkości zarzutów przenosi na męską dominację i w niej widzi największy problem, a potem zaś dominację rasową czy ekonomiczną. Feminizm więc to dla niej ruch, który zawiera w sobie inne elementy składowe tj. walka o równość płci, ras, podziały klasowe i inne.

Teoria feministyczna w Polsce znajdzie podatny grunt. Jako matka ja sama już jestem postrzegana jako "towar pośledni" zawodowo. (matka, będzie brała zwolnienia), panna zaraz wyjdzie za mąż i "zacznie się rozmnażać". I choć świadomość zmian jest i teoretycznie jej chęć, to rzeczywistość wiele z nas przerasta, nie pozwalając niekiedy na zmiany. Pozostawia jakże często nas kobiety w błędnym kole. A "gorsze" pochodzenie, a brak wykształcenia, przykłady można mnożyć i mnożyć.
Hooks wspomina o torach, które dzieliły czarnych Amerykanów i Amerykanki od świata białych do lat 50 ubiegłego wieku. Takie symboliczne tory i współcześnie przecinają nasze społeczeństwa, niestety.

Niesamowite jest też to, że hooks napisała tę książkę w wieku zaledwie 32 lat! Z pozycij czarnoskórej kobiety dyskutuje o feminizmie, zarzucając mu, że jest to jednak głównie ruch białych wykształconych kobiet z klasy średniej. Autorka nie chce uogólniać, że feminizm to dążenie do równości kobiet i mężczyzn. I ostro krytykuje nawet „Mistykę kobiecości” Betty Friedan. Środek...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    635
  • Przeczytane
    150
  • Posiadam
    50
  • Feminizm
    26
  • Teraz czytam
    24
  • 2023
    7
  • Ulubione
    6
  • 2022
    6
  • Chcę w prezencie
    6
  • 2018
    5

Cytaty

Więcej
bell hooks Teoria feministyczna. Od marginesu do centrum Zobacz więcej
bell hooks Teoria feministyczna. Od marginesu do centrum Zobacz więcej
bell hooks Teoria feministyczna. Od marginesu do centrum Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także