Ekonomia Boża i ludzka - Kazania wolnorynkowe

Wydawnictwo: Fijorr Publishing
religia, ekonomia, kościół, biznes
religia
Piotr

Misjonarz werbista z Zambii, autor popularnych audycji w radio kontestacja.com, autor książki „Dwaj ludzie z Galicji”, w której porównuje koncepcję osoby ludzkiej u Karola Wojtyły i Ludwiga von Misesa, dowodzi w swoich kazaniach, że przedsiębiorca może być dobrym katolikiem, żyjącym i działającym zgodnie z nauką Ewangelii i przykazaniami Boskimi; że Bóg oczekuje od swoich wyznawców pracy, gospodarności, a zarabianie pieniędzy i pragnienie wolności nie jest sprzeczne z misją człowieka na Ziemi. Pouczająca lektura dla wszystkich tych, którzy zawiścią i pychą próbują degradować moralnie ludzi biznesu.

źródło opisu: http://www.fijor.com/ekonomia-boza-i-ludzka-kazania-wolnorynkowe/

źródło okładki: http://www.fijor.com/ekonomia-boza-i-ludzka-kazania-wolnorynkowe/

Przemysław Zyra | 2016-03-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 21 marca 2016

Choć idee wolnorynkowe są mi bardzo bliskie, to przy tej książce czułem lekki niesmak. Może nawet nie był to niesmak a pewne poczucie pomieszania. Bo czytając kazania z książki z fragmentów Pisma Świętego czy nauczania papieży płynnie przechodziłem do czytania myśli Misesa czy innych przedstawicieli austriackiej szkoły ekonomi. Wspomniani ekonomiści to zresztą nie największy "odlot" tej książki. Autor bowiem przytacza nam słowa Dagny Taggart (głównej bohaterki "Atlasu Zbudnowanego" Ayn Rand. Autorka w swojej prze-genialnej powieści zawarła wspaniały przekaz, ale nie da się ukryć, że poza lekturami głosiła poglądy raczej antyklerykalne. Być może więc szczęśliwszym połączeniem byłoby cytowanie Pani Rand w konferencji, artykule czy książce publicystycznej.

Moje poglądy związane z podejściem do kazań są dość konserwatywne, więc w większym stopniu oczekiwałbym z ambony objaśniania prawd wiary i przekładania ich na styl życia. W tej książce wg mnie nacisk na wolnorynkowość jest...

Cóż, wiedziałem na co się piszę. Wiedziałem, że to będzie więcej religii niż ekonomii, ale wziąłem się za to. Trochę się wymęczyłem, ale ostatecznie muszę dać 7/10, bo to przyzwoite dzieło. Wśród chrześcijan jest sporo etatystów, którzy argumentują swoje złodziejskie i niszczycielskie ciągoty zdaniem "ale w Biblii piszo!" - no to mamy lekarstwo. Polecać chrześcijanom Gniadka, a zmienią swoje poglądy na ekonomię - a przypominam - w świecie dóbr rzadkich, ekonomia jest piekielnie ważną sprawą ;)

Niedzielna Zupa | 2015-01-29
Przeczytana: 2014 rok

Bardzo fajna książka. Ani się obejrzysz, a zaczniesz machać żółtą flagą ze żmiją, a w drugiej ręce ściskać różaniec.
Ciekawa i przydatna, nawet jeśli nie jesteś krzewicielem wiary w wolność, własność i sprawiedliwość. Często korzystam ze spostrzeżeń ks. Jacka na swoich spotkaniach oazowych.

maciek9 | 2017-07-13
Przeczytana: 20 kwietnia 2017