The Lust Lizard of Melancholy Cove

Wydawnictwo: Harper Paperbacks
The Lust Lizard of Melancholy Cove
angielski
koala

The town psychiatrist has decided to switch everybody in Pine Cove, California, from their usual antidepressants to placebos, so naturally -- well, to be accurate, artificially -- business is booming at the local blues bar. Trouble is, those lonely slide-guitar notes have also attracted a colossal sea beast named Steve with a, shall we say, thing for explosive oil tanker trucks. Suddenly...

Suddenly morose Pine Cove turns libidinous, is hit by a mysterious crime wave, and a beleaguered constable has to fight off his own gonzo appetites to find out what's wrong and what, if anything, to do about it.

źródło opisu: www.harpercollins.com

źródło okładki: www.harpercollins.com