Gospodarka Polski 1990-2011. T. 3 Droga do spójności społeczno-ekonomicznej

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
gospodarka, ekonomia
biznes, finanse

Do rąk Czytelników dotarł trzeci tom znakomitej transformacyjnej „trylogii” profesora Michała Gabriela Woźniaka. Trzy tomy „Gospodarki Polski 1990-2011”: „Transformacja”, „Modernizacja” oraz „Droga do spójności społeczno-ekonomicznej” to dzieła znaczące. W sposób bardzo rzetelny, z olbrzymim ładunkiem analizy porównawczej oraz autentyczną troską o dochodzenie do sedna rzeczy i do prawdy autorzy omawiają meandry ustrojowej transformacji od gospodarki planowej do rynkowej i uwarunkowania rozwoju społeczno-gospodarczego.

Tom I to znakomite dzieło autorskie profesora Woźniaka, jednego z czołowych polskich ekonomistów. Dwa następne wolumeny zostały przygotowane z jego udziałem i pod jego redakcją naukową. Nie sposób nie docenić ogromu wysiłku włożonego w to przedsięwzięcie naukowo-badawcze. To nie jest „zbiór prac” czy jeszcze jeden bryk złożony z materiałów z jeszcze jednej konferencji. To dzieło zbiorowe, na wysokim poziomie merytorycznym, które wraz z tomem pierwszym oraz drugim już stało się pracą referencyjną. Kto chce zrozumieć, co od czego zaiste zależy w znojnym procesie przekształceń strukturalnych i instytucjonalnych, ekonomicznych i politycznych, kulturowych i społecznych, będzie niejednokrotnie po nie sięgał. I więcej będzie wiedział.

(Prof. Grzegorz W. Kołodko, Akademia Leona Koźmińskiego, Członek Europejskiej Akademii Nauki, Sztuki i Literatury [www.tiger.edu.pl])

Jest to książka wyjątkowa, wielostronnie naświetlająca to, co można nazwać filozofią ekonomii z otwartą deklaracją poglądu na świat. Jej zawartość i przesłanie na pewno wpłynie walnie na rozwój nauk społecznych w Polsce. Tym bardziej że wiele tekstów przyczyni się do eliminacji suchych (by nie rzec spróchniałych) gałęzi „wiecznie zielonego drzewa ludzkiego poznania” (Goethe).

( Prof. Aleksander Łukaszewicz, Uniwersytet Warszawski)

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2013

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/186726/gospodarka...»