W niewoli wzrostu

Tłumaczenie: Ludwik Lewin
Wydawnictwo: Wydawnictwo Nieoczywiste
Le monde est clos et le désir infini
gospodarka, ekonomia
biznes, finanse
Rafał

Wzrost gospodarczy to religia nowoczesnego świata. Jest eliksirem, który łagodzi konflikty, obietnicą nieskończonego postępu. Stwarza rozwiązanie dla dramatu życia ludzkiego polegającego na tym, że chce się tego, czego się nie ma. Niestety obecnie jest on – przynajmniej w krajach Zachodu – niestały, umykający… Okresy bessy następują po hossach i na odwrót. Politycy, niczym szamani pragnący sprowadzić deszcz, wznoszą ramiona ku niebu po to, żeby przyszedł, a ponieważ nie nadchodzi, to zwiększa się tylko gorycz i żal społeczeństw.
Świat nowoczesny, nie ustając w poszukiwaniu kozłów ofiarnych, stara się przecież uniknąć zasadniczego pytania: co z nim będzie, jeśli próżną stała się obietnica nieskończonego postępu? Czy uda mu się znaleźć inne sposoby zaspokojenia pragnień, czy też popadnie w beznadzieję i przemoc?
(fragment wstępu)

źródło opisu: http://www.nieoczywiste.pl