Jak kapitalizm zbudował Amerykę

Tłumaczenie: Rafał Rudowski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Edukacyjna seria PAFERE". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Fundacja PAFERE, Prohibita
How Capitalism Saved America: The Untold History of Our Country, From the Pilgrims to the Present
978-83-61344-19-3
biznes, finanse

Niniejsza książka to krótkie wprowadzenie do poznania prawdziwej historii Stanów Zjednoczonych. Jeden z najtrwalszych – i najszkodliwszych – mitów na temat kapitalizmu mówi, że kapitaliści zawsze wyzyskiwali klasę robotniczą. Według głosicieli tego mitu rewolucja przemysłowa była koszmarem, który zmusił amerykańską klasę robotniczą do pracy w nieludzkich warunkach, podczas gdy relatywnie...

Jeden z najtrwalszych – i najszkodliwszych – mitów na temat kapitalizmu mówi, że kapitaliści zawsze wyzyskiwali klasę robotniczą. Według głosicieli tego mitu rewolucja przemysłowa była koszmarem, który zmusił amerykańską klasę robotniczą do pracy w nieludzkich warunkach, podczas gdy relatywnie niewielu kapitalistów wzbogaciło się kosztem pracującej biedoty, która zresztą swego jarzma nigdy nie zdołała zrzucić.
Lecz historia kapitalizmu w Ameryce – i w każdym kraju, gdzie mógł działać – pokazuje coś zgoła innego: kapitalizm stale poprawiał los klasy robotniczej.

Krótszy tydzień pracy jest całkowicie kapitalistycznym wynalazkiem, a nie rezultatem polityki rządowej lub presji ze strony związków zawodowych. W miarę jak wzrastała produktywność pracy – w znacznej mierze dzięki inwestycjom kapitałowym dokonywanym przez przedsiębiorców – i rosły płace, coraz większa liczba pracowników mogła pozwolić sobie na mniej godzin pracy i zarobić na utrzymanie swych rodzin.

źródło opisu: Wydawnictwo Prohibita & Fundacja PAFERE, 2010

źródło okładki: http://www.prohibita.pl/

Wojciech | 2013-09-03
Przeczytana: 03 września 2013

Pozycją tą zainteresowałem się bardziej, gdy dowiedziałem się, że autor jest członkiem Mises Institute. Jest ona bardzo krótkim przedstawieniem czym jest kapitalizm z punktu widzenia wolnorynkowców. Ja bym ją sklasyfikował bardziej dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z ekonomią wolnorynkową. Dla bardziej obeznanych nie wniesie raczej niczego nowego.

Książka posiada trzy rozdziały. Pierwszy rozdział wydaje się momentami trochę chaotyczny. Mamy krótkie wytłumaczenie czym jest merkantylizm, próby narzucania go w Ameryce w formach różnych ustaw oraz jego skutki. W drugim rozdziale zostaje obalony mit "problemu gapowicza" (niektórzy politycy wzywali, że wydatki publiczne na drogi muszą być organizowane przez państwo). Dane pokazują jednak, że prywatne firmy znacznie lepiej i wydajniej budowały owe drogi, w przeciwieństwie do polityków, którzy najczęściej starali się jak najbardziej obłowić z grupami interesu. Obywatele zawsze wiedzą co w danej chwili potrzebują...

książek: 2011
Adam | 2015-10-29