rozwiń zwiń

Fenomen husarii

Okładka książki Fenomen husarii
Radosław Sikora Wydawnictwo: Erica historia
288 str. 4 godz. 48 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Erica
Data wydania:
2013-06-13
Data 1. wyd. pol.:
2004-01-01
Liczba stron:
288
Czas czytania
4 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788362329922
Tagi:
historia Polski wojsko polskie husaria wojskowość
Średnia ocen

                7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
72 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
457
43

Na półkach:

- Panie Kowalski robimy krótką ankietę, może odpowiedzieć Pan na 1 pytanie?
- A dawaj Pan, pytaj.
- Co to była Husaria?
- A to takie rycerze co mieli skrzydła przyczepione do pleców.
- Coś jeszcze?
- Na koniu jeździli...
- Dziękuje bardzo za wzięcie udziału w ankiecie.

Zmyślona scenka rodzajowa? Owszem. Przerysowana scenka rodzajowa? Jasne. Nieprawdziwa scenka rodzajowa? NIE!

Husaria, tak jak wiele innych zjawisk, postaci, zdarzeń, jest w naszym kraju traktowana jako rodzaj mitu, legendy, folkloru. Ot taki nasz kolejny symbol. Wiele ich mamy, co zrobić.

No to garść faktów:
- Bitwa pod Kircholmem(1605). Szwedów: 14 tysięcy. Polaków: 4 tysiące. Straty Szwedów: 9000 żołnierzy. Straty Polaków: 100 (STU) żołnierzy. Poległych husarów - 13! (TRZYNASTU).
- Bitwa pod Chocimiem (1621) Szarża 8000 husarzy spędziła z pola bitwy 15-krotnie liczniejsze wojska tureckie (120000 żołnierzy), na widok czego młody sułtan Osman II rozpłakał się z żalu i bezsilności.

Można mnożyć i mnożyć takich przykładów.

O dziwo ta najpotężniejsza kawaleria w historii świata doczekała się bardzo niewielkiej ilości opracowań i publikacji, a te które powstały są bardzo trudno dostępne. W związku z tym do lektury zasiadałem z wielkimi nadziejami i oczekiwaniami.

Jakże potężne było moje zaskoczenie, gdy w książce o tematyce historycznej znalazłem... wzory fizyczne i matematyczne (sic!).
Rzut oka na autora- Absolwent Wydziału Mechaniczno-Energetycznego...
No i niestety miało to przełożenie na treść książki. Autor lubuje się w cyferkach, statystykach, zestawieniach. Serwuje czytelnikowi skomplikowane analizy matematyczne, rozpisuje poszczególne tezy i zależności przyczynowo skutkowe na język matematyczny i statystyczny.

Z jednej strony można traktować to jako zaletę, ponieważ takie analityczne podejście dodaje naukowej obiektywności. Dla niektórych jednak, fizyczne i matematyczne formułki mogą stanowić barierę nie do przebrnięcia. Przyznam się szczerze, że poległem i fragmenty takie zwyczajnie omijałem. Na szczęście większość książki jest napisana "normalną" polszczyzną.

Autor dokonuje czegoś w rodzaju rozłożenia na czynniki pierwsze husarii i sposobu jej funkcjonowania. Analizuje plusy i minusy sposobu walki, rodzaju uzbrojenia, liczebności etc. Przedstawia najważniejsze tendencje i zmiany w organizacji Polskiej Armii. Jeżeli jednak czytelnik szuka rozległych opisów kampanii, bitew i spodziewa się płynnej historycznej narracji, będzie zawiedziony.

Szczerze powiedziawszy mam problem z jednoznaczną oceną tej pozycji. Z jednej strony spora ilość cytowanych tekstów źródłowych, obiektywność, rzetelność oraz bardzo gruntowna i ciekawa analiza kluczowych aspektów funkcjonowania husarii, to niewątpliwie plusy. Z drugiej jednak zagmatwanie matematycznymi obliczeniami i tabelami skutecznie odbierały mi przyjemność z czytania.

"Fenomen husarii" to na pewno pozycja warta przeczytania. Nie wyczerpuje co prawda tematyki, (a takiego kompletnego kompendium oczekiwałem) ale z pewnością może stanowić asumpt do dalszych poszukiwań.
Jeżeli chcesz się dowiedzieć ile ważyła zbroja husarza, jak długa była jego kopia, w jaki sposób walczył, ile warty był 1 koń oraz poznać wiele innych faktów, sięgnij po tę właśnie książkę.

- Panie Kowalski robimy krótką ankietę, może odpowiedzieć Pan na 1 pytanie?
- A dawaj Pan, pytaj.
- Co to była Husaria?
- A to takie rycerze co mieli skrzydła przyczepione do pleców.
- Coś jeszcze?
- Na koniu jeździli...
- Dziękuje bardzo za wzięcie udziału w ankiecie.

Zmyślona scenka rodzajowa? Owszem. Przerysowana scenka rodzajowa? Jasne. Nieprawdziwa scenka rodzajowa?...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    162
  • Przeczytane
    88
  • Posiadam
    54
  • Historia
    12
  • Teraz czytam
    7
  • Ulubione
    6
  • Historia Polski
    3
  • Chcę w prezencie
    3
  • Historyczne
    3
  • Wojskowość
    3

Cytaty

Więcej
Radosław Sikora Fenomen husarii Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne