Malarz gdański Herman Han

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
sztuka
Dominika

Książka niniejsza stanowi pierwszą w języku polskim monografię twórczości Hermana Hana, malarza gdańskiego pochodzącego ze Śląska. Dzieło tego artysty, jednego z najwybitniejszych czynnych na Pomorzu w 1 ćw. XVII w.- jeśli nie w ogóle na ziemiach polskich- dopiero niedawno zostało w pełni docenione i odkryte. Występujące w obrazach Hana prekursorskie wartości formalne ("rembtandtowski" światłocień przed Rembrandtem) i skomplikowane treści ideowe, świadczące o silnych związkach z polityką ówczesnego dworu polskiego, czynią z tego malarza postać trwale złączoną z historią sztuki polskiej.

źródło opisu: Obwoluta

źródło okładki: Zdjęcie autorskie