Wołyń. Epopeja polskich losów 1939-2013. Akt II

Okładka książki Wołyń. Epopeja polskich losów 1939-2013.  Akt II
Marek A. Koprowski Wydawnictwo: Replika powieść historyczna
380 str. 6 godz. 20 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Replika
Data wydania:
2013-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2013-01-01
Liczba stron:
380
Czas czytania
6 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788376742250
Tagi:
historia Wołyń tragedia relacje świadkowie
Inne
Średnia ocen

                7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
41 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
4665
3433

Na półkach: , , , ,

Podobnie jak w pierwszej części, mamy tu relacje naocznych świadków i uczestników krwawych wydarzeń na Wołyniu.
Większość bohaterów podczas wojny była dziećmi lub bardzo młodymi ludźmi. Każdy z nich stracił bliskich w rzeziach, jakich dopuszczali się Ukraińcy. Każdy też doświadczył koszmaru sowieckiej i niemieckiej okupacji.
Po wojnie życie różnie im się ułożyło. Wszyscy jednak poświęcili się kultywowaniu pamięci o ludobójstwie na Kresach. W tym kontekście największe wrażenie zrobiła na mnie Irena Sendecka, która zdecydowała się zostać na stałe w Krzemieńcu, mimo iż do końca życia była prześladowana przez ukraińskie władze i nacjonalistyczne organizacje, jakie odrodziły się po wojnie.
Niestety, bohaterka nie doczekała ukazania się książki w druku. Podobnie jak Władysław Tołysz, zmarła krótko przed premierą.

W książce porażają opisy bestialskich napadów. Wymyślne tortury, jakim poddawano ludzi przed zakończeniem ich męki, zapierają dech w piersiach.
Na temat rzezi na Kresach przeczytałam wiele, ale muszę przyznać, że relacje spisane przez Koprowskiego wstrząsnęły mną do głębi.

Autorów relacji łączy jeszcze jedna istotna rzecz - mimo bolesnych, niewyobrażalnych dla nas przeżyć, nie wyrażają się oni negatywnie o wszystkich Ukraińcach. Podkreślają zgodnie, że wśród zwyrodnialców byli także ludzie uczciwi, którzy ostrzegali i ukrywali Polaków, narażając życie swoje i swoich bliskich.
Zgodnie też domagają się kultywowania prawdy sprzed lat.

Bardzo zapadł mi w pamięć fragment wspomnień Antoniego Mariańskiego:
"Prawda o Wołyniu i ukraińskich zbrodniach jest niestety wciąż zamazywana i przeinaczana. Na zachodniej Ukrainie w lokalnych samorządach doszli do władzy pogrobowcy banderowców, co sprawiło, że nacjonalistyczne nastroje, których eksplozja legła u podstaw rzezi Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, nie tylko nie zanikły, ale wręcz spotęgowały się, uzyskując nobilitację dzięki polityce prezydenta Wiktora Juszczenki.
Dopóki nacjonalizm stworzony przez Doncowa i Banderę będzie na zachodniej Ukrainie ideologią dominującą, nie widzę szans na pojednanie polsko-ukraińskie. Oczywiście pomiędzy zwykłymi Ukraińcami i Polakami pojednanie się odbywa. Nie wszyscy Ukraińcy byli przecież krwawymi rezunami. Wielu z nich zginęło z rąk banderowców za to, że pomagali Polakom, ratując ich przed nożami współziomków."

Podobnie jak w pierwszej części, mamy tu relacje naocznych świadków i uczestników krwawych wydarzeń na Wołyniu.
Większość bohaterów podczas wojny była dziećmi lub bardzo młodymi ludźmi. Każdy z nich stracił bliskich w rzeziach, jakich dopuszczali się Ukraińcy. Każdy też doświadczył koszmaru sowieckiej i niemieckiej okupacji.
Po wojnie życie różnie im się ułożyło. Wszyscy...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    67
  • Przeczytane
    48
  • Posiadam
    10
  • Chcę w prezencie
    2
  • * Nagrodzone (Booker, Nike, Angelus, Times, NY Times Best Books, Nagroda Goncourtów, Nagroda Literacka Gdynia ....)
    1
  • * KIEDYŚ przeczytam ??? - do zastanowienia
    1
  • 2017
    1
  • 2015
    1
  • Historia / XX wieku
    1
  • E-Booki
    1

Cytaty

Więcej
Marek A. Koprowski Wołyń. Epopeja polskich losów 1939-2013. Akt II Zobacz więcej
Marek A. Koprowski Wołyń. Epopeja polskich losów 1939-2013. Akt II Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także