Nasze wewnętrzne dialogi. O dialogowości jako sposobie funkcjonowania człowieka

Seria: Monografie FNP
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Agnieczka

Czy wewnętrzna dyskusja z wyimaginowanym rozmówcą to wciąż jeszcze norma, czy też może już patologia? Jak powszechne jest takie zachowanie? W jakim celu jest podejmowane? Czym są te "wewnętrzne dialogi”? Czy i jaki wpływ mają na twórczość literacką i naukową? Kim są nasi wyobrażeni rozmówcy? Co na ten temat mówią różne teorie psychologiczne? Praca Puchalskiej-Wasyl adresowana jest nie tylko do psychologów - z zainteresowaniem powinni ją przeczytać także ci, którzy po prostu interesują się drugim człowiekiem.

źródło opisu: fnp.org.pl/monografie

źródło okładki: fnp.org.pl/monografie

Ka_Ha | 2014-03-16

Publikacja badań, w których autorka weszła w polemikę m.in. z Piagetem twierdzącym, że prowadzenie wewnętrznych dialogów zanika w toku rozwoju, a ich obecność w dorosłym życiu świadczy o niedojrzałości osoby. Autorka zaobserwowała u badanych powszechną obecność wewnętrznych rozmów i zapytała o ich rodzaje oraz funkcje. Wskazała także na typy wyobrażonych rozmówców oraz współwystępujące z nimi cechy osobowości. Interesująca rozprawa o tym, co nam w duszy gra i gada.

TYLER | 2017-06-02
Na półkach: 11111111, Chcę przeczytać