Ścieżki do domu

Okładka książki Ścieżki do domu
Karolina Sarna Wydawnictwo: Anna Katarzyna Szentak literatura piękna
250 str. 4 godz. 10 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Anna Katarzyna Szentak
Data wydania:
2013-07-15
Data 1. wyd. pol.:
2013-07-15
Liczba stron:
250
Czas czytania
4 godz. 10 min.
Język:
polski
ISBN:
9788393677405
Tagi:
Ścieżki do domu Karolina Sarna medytacja joga rozwój duchowy rozwój osobisty
Średnia ocen

                7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
14 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
50
31

Na półkach:

ŚCIEŻKI RZADKO SPOTYKANE

Debiut literacki Karoliny Sarny „Ścieżki do domu” to zbiór czterech opowiadań. Jest to też podsumowanie doświadczeń życiowych autorki, która na stałe mieszka w ośrodku medytacyjnym w Himalajach. Bohaterowie opowieści to ludzie różnego wieku, pozycji zawodowej, pochodzący z wielu zakątków świata. Elementem, który ich łączy jest pewien impas życiowy, rodzaj zastoju oraz potrzeba, by na nowo odnaleźć swoją metaforyczną „ścieżkę do domu”.
Uchodźczyni z Tybetu, traci jedyną córkę w wypadku. Postanawia wrócić do ojczyzny, gdzie być może odnajdzie spokój i upora się ze stratą dziecka. Susan to świetna lekarka, perfekcyjna matka i żona – chciałoby się powiedzieć – kobieta spełniona. A jednak pewnego dnia mąż oznajmia jej, że nie jest w ich związku szczęśliwy. I ona nagle też zdaje sobie sprawę, że to jej świetnie poukładane życie nie przynosi jej satysfakcji. Podpisuje więc kontrakt w pracy i wyjeżdża na Alaskę. Marcin przygotowuje się do wyjazdu do Indii, by tam praktykować jako masażysta – musi się jednak doszkolić, wyrusza więc do ośrodka medytacyjnego pod Wrocławiem. Maciek zaś najpierw popadł w nieciekawie towarzystwo na studiach, zmagał się z uzależnieniem od narkotyków, rozpadł mu się też związek. Wraca więc z Warszawy do rodzimej mazurskiej wsi, gdzie próbuje na nowo „odnaleźć siebie”.
Poszukiwanie nowej drogi, nowego siebie, metaforycznego domu, to nie jedyny czynnik wspólny dla naszych bohaterów. Mają tyle szczęścia, że każdy z nich prędzej czy później spotyka osobę, kogoś w rodzaju duchowego guru, który pomaga im wyjść z patowych sytuacji: a to wuj będący też mnichem buddyjskim, a to pracownica ośrodka medytacyjnego, a to artysta pustelnik, który zaszył się w głuszy leśnej (ten na przykład wyciągnie rękę do wyżej wspomnianego Maćka). Brzmi nieco schematycznie, nieprawdaż? A jak spotykamy się z podobnym schematem w czterech kolejnych opowiadaniach, to robi się też nieco nudno.
Myślę, że czytelników debiutu pani Sarny można podzielić na trzy grupy: entuzjastów buddyzmu, którzy wierzą w zbawienną moc jogi, medytacji etc.; twardo stąpających po ziemi ludzi, których nie ujmą szczęśliwe i troszkę powtarzalne zakończenia kolejnych opowiadań oraz ci „pomiędzy”. Tą „pomiędzy” jestem na przykład ja - z reguły podchodzę do życia realistycznie, ale też nie chcę negować mądrości płynącej z filozofii Dalekiego Wschodu. Każdy z nas bowiem potrzebuje czasem wyciszenia, izolacji od życia w dużym zatłoczonym mieście, zwolnienia tempa. Nie wątpię, że takie historie jak te w „Ścieżkach do domu” mogły się wydarzyć, ale dla mnie nagromadzenie tej atmosfery buddyjskości, w tych historiach tworzy aż za bardzo odrealniony, a w ostateczności nawet mdły efekt. I szkoda, że
w momencie, gdy kończy się czytać opowiadanie, to w parę minut zapomina się o jego bohaterach – nie pozostają oni na długo w naszej pamięci. Sądzę jednak, że jeśli książka ta znajdzie swoje miejsce w księgarni na półce z szeroko rozumianą ezoteryką, na pewno znajdzie grono wiernych czytelników.

[recenzja ukazała się na portalu Miasta Kobiet]

ŚCIEŻKI RZADKO SPOTYKANE

Debiut literacki Karoliny Sarny „Ścieżki do domu” to zbiór czterech opowiadań. Jest to też podsumowanie doświadczeń życiowych autorki, która na stałe mieszka w ośrodku medytacyjnym w Himalajach. Bohaterowie opowieści to ludzie różnego wieku, pozycji zawodowej, pochodzący z wielu zakątków świata. Elementem, który ich łączy jest pewien impas życiowy,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    57
  • Przeczytane
    14
  • Posiadam
    6
  • Ulubione
    3
  • Opowiadania, reportaże, felietony, eseje, wywiady, biografie, autobiografie
    1
  • Własna biblioteczka
    1
  • Zrecenzowane
    1
  • Teraz czytam
    1
  • Przeczytane 2013
    1
  • Romans
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Ścieżki do domu


Podobne książki

Przeczytaj także