Tricks

Wydawnictwo: Margaret K. McElderry
angielski
HouseOfReaders

Five teenagers from different parts of the country. Three girls. Two guys. Four straight. One gay. Some rich. Some poor. Some from great families. Some with no one at all. All living their lives as best they can, but all searching...for freedom, safety, community, family, love. What they don't expect, though, is all that can happen when those powerful little words "I love you" are said for all the wrong reasons.

Five moving stories remain separate at first, then interweave to tell a larger, powerful story -- a story about making choices, taking leaps of faith, falling down, and growing up. A story about kids figuring out what sex and love are all about, at all costs, while asking themselves, "Can I ever feel okay about myself?"

źródło opisu: http://www.goodreads.com/book/show/5510384-tricks

źródło okładki: http://www.goodreads.com/book/show/5510384-tricks