Naród start-upów. Historia cudu gospodarczego Izraela

Okładka książki Naród start-upów. Historia cudu gospodarczego Izraela Dan Senor, Saul Singer
Okładka książki Naród start-upów. Historia cudu gospodarczego Izraela
Dan SenorSaul Singer Wydawnictwo: Studio Emka biznes, finanse
biznes, finanse
Studio Emka
2013-10-01
2013-10-01
Izrael przedsiębiorczość biznes gospodarka ekonomia cud gospodarczy

Troche przekoloryzowana forma opisu Izraela jako jako lidera technologicznego nowoczesnego swiata. Gdyby ujac ksiazce pewne zadecie i brak samokrytyki na pewnym poziomie jest ciekawa i nawet ladnie wydana. Troche zabraklo mi metodologii przeniesienia pewnych dobrych pomyslow na inne kraje. Wszystko wynika z tego, ze ksiazka definiuje wojsko jako zalazek dobrych wartosci i pomyslow. Wiemy jednak dosc dobrze, ze przy feudalnych ukladach w rejonie Wisly pobyt poborowych w wojsku, z rozwojowego punktu widzenia, to raczej stracony na zawsze czas....

spodziewałem się pracy bardziej merytorycznej, odnoszącej się do sukcesów Izraela na polu start-up'ów a nie naciąganej genezy. przy okazji odkryłem wręcz plagiatowanie "Narodu" przez Kłopotowskiego w
"jego" "Geniuszu Żydów" - żenujące.

"jego" "Geniuszu Żydów" - żenujące.

Przyjemnie mi się czytało tę książkę. Chciałoby się, ach chciało wcielić niektóre z tych innowacyjnych idei u nas... "Naród start-upów" to oczywiście żadna uniwersalna recepta na sukces społeczeństwa/kraju, tylko studium bardzo specyficznego i niemożliwego do adaptacji gdziekolwiek indziej przypadku Izraela, ale i tak w czasie lektury ma się czasem ochotę krzyknąć: "tak! wszystko jest możliwe", "genialny pomysł", "do dzieła!".

Książka laurka napisana w hołdzie dla izraelskich przedsiębiorców, polityków, wojskowych i naukowców. Przede wszystkim jednak jest to laurka wystawiona izraelskiej kulturze debaty, pomysłowości i ambicji. O ile nie lubię laurek, ta książka stanowi wyjątek. Mimo, że jest zbyt "polukrowana" - autor bardzo mało poświęca czasu poświęca wymienianiu wad izraelskiej kultury biznesowej, jednak historie w niej przedstawiane rekompensują z nawiązką tą wadę.
Nie pamiętam kiedy ostatnio, w jednej książce znalazłem tyle ciekawych - bo nie szablonowych i niepodważalnych historii ludzkiej przedsiębiorczości.

Ważnym aspektem społeczeństwa izraelskiego poruszanym przez autorów, który zaważył na sukcesie tamtejszego "ekosystemu" startupów jest egalitarność i solidarność tamtejszego społeczeństwa. Społeczeństwa, które zdaniem autorów ma "poczucie celu", a dzięki obowiązkowemu powszechnemu poborowi przedstawiciele różnych grup społecznych mają okazję poznawać się i nawiązywać głębokie relacje - efektem czego jest coś co autorzy nazywają wysoką "przejrzystością" - "każdy zna każdego".

Ciekawa lektura dla wszystkich zainteresowanych rozwojem innowacji, przedsiębiorczością czy ekonomią.

Podchodząc do tej książki bezkrytycznie, wszyscy powinniśmy wyjechać do Izraela, a najlepiej to jeszcze wstąpić tam do armii. Jest tylko parę ciekawych faktów "napompowanych", żeby książka miała odpowiednią grubość.

Takie książki motywują! Polecam!

Takie książki motywują! Polecam!

W amerykańskim stylu, ale duża liczba ciekawych informacji i spostrzeżeń. Warto, również dla spojrzenia na własną drogę życiową.

Jak na książkę o danej tematyce czyta się ją przyjemnie. Zrozumiale wyjaśnia wyróżniającą się przedsiębiorczość Izraelczyków, otwierając oczy na pewne związane z nią sprawy.

swietna ksiazka, pokazuje ogromne roznice w ysystemach armi, systemie nauczania w mentalnosci. Zadnych statusow Quo. naprawde otwiera oczy.

Czytało mi się źle. Ciągłe powtórzenia. Pisanie pod tezę że Żydzi są super.

Czytało mi się źle. Ciągłe powtórzenia. Pisanie pod tezę że Żydzi są super.

• Startup
  • Ekonomia