Skarby w cieniu swastyki

Wydawnictwo: Replika
historia
joly_fh

W maju 1945 roku w Europie umilkły działa. Zanim pochowano wszystkich poległych i pomordowanych, zanim ugaszono ostatnie pożary i odgruzowano ulice, rozpoczęły się poszukiwania skarbów kultury: dzieł sztuki, bezcennych archiwaliów i unikatowych zbiorów bibliotecznych, które Niemcy wywieźli w nieznane miejsca i nierzadko dobrze ukryli. Skarby w cieniu swastyki to pasjonująca historia grabieży i poszukiwań tych skarbów. Z książki Leszka Adamczewskiego poznamy między innymi prawdziwą historię Bursztynowej Komnaty i tajemnic austriackiego jeziora Toplitz. Poznamy także narodziny mitów dotyczących ukrytych skarbów, których nigdy nie było. Przedstawiona zaś w książce historia Madonny pod jodłami Lucasa Cranacha Starszego w połowie 2012 roku znalazła swój optymistyczny finał. Obraz ów po 67 latach wrócił do Wrocławia.

źródło opisu: Wydawnictwo Replika, 2013

źródło okładki: http://www.replika.eu/

ZapomnianaBiblioteka | 2014-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2013

Książka Leszka Adamczewskiego, poznańskiego pisarza i dziennikarza jest doskonałym kompendium wiedzy o poszukiwaniach zaginionych i zagrabionych dóbr kultury narodowej w czasach okupacji niemieckiej. Autor od wielu lat zajmuje się problematyką grabieży bezcennych dzieł sztuki ze znajdujących się na ówczesnych ziemiach polskich zbiorów muzealnych, kościelnych oraz kolekcji prywatnych. W wielu swoich dotychczasowych publikacjach powraca do tematyki utraconych dóbr kultury.

Książkę „Skarby w cieniu swastyki” rozpoczyna opowieść o nieudanych próbach ratowania ołtarza Wita Stwosza w 1939 r., jego wojennej tułaczce po Berlinie i Norymberdze aż po szczęśliwy powrót do podwawelskiego grodu. Jak wiemy, nie wszystkie nasze skarby miały tyle „szczęścia” co najcenniejszy klejnot Kościoła Mariackiego. Wiele z nich spłonęło, zostało zasypane w gruzach bombardowanych miast i zamków, wiele padło łupem bandytów spod znaku swastyki i ich kolegów z radzieckich brygad trofiejnych. Stąd też myślę, że...

grassowacz | 2014-04-08

Krótkie nakreślenie istnej ciuciubabki rozegranej między nazistami, a czerwonoarmistami, miejscami z Polaczkami w tle. Książka zawiera kilka fajnych historii, rozbudzających fantazje o ukrytych skarbach, które gdzieś tam czekają na odnalezieni. Gdyby nie nadmiar niemieckich nazw, przeplatanych tymi polskimi byłaby gwiazdka więcej, a tak zgubić się można. Do tego zdałyby się jakieś ogólne mapki, bo autor skacze z miejsca na miejsce. Polecam każdemu kto chciałby zgłębić kolejny aspekt II wojny światowej.