Niewyjaśnione fakty II wojny światowej. Zbrodnie, tajemnice, akcje wywiadu

Wydawnictwo: Publicat
978-83-245-0774-0
II wojna światowa, wojna, historia
historia
Artur

Poruszająca opowieść o tragedii ostatniej wojny, podczas której nie tylko znani politycy i wybitni dowódcy, ale także zwykli ludzie często stawali się bohaterami. Opisywane przez Stanisława Zasadę spektakularne akcje wywiadu, ucieczki z obozów zagłady, zamachy czy katastrofy nadal owiane są tajemnicą. Czy takie wątki, jak tragiczna śmierć generała Sikorskiego, dylematy moralne Hubala albo miejsce pochówku plutonowego Szeweły mają szansę zostać wyjaśnione?

Saudyjskie-Wielbłądy | 2017-03-08
Na półkach: Historia, Przeczytane
Przeczytana: 08 marca 2017

Prawdziwa gratka dla miłośników tajemnic II Wojny Światowej.
Interesujący zbiór esejów, w których Autor stara się przybliżyć niektóre z nie do końca zrozumiałych i osnutych mgłą tajemnicy zdarzeń, mających miejsce podczas II Wojny Światowej.
Pewnie niewiele osób wie o bardzo interesujących, a tajemniczych sytuacjach nawet, jeżeli mowa jest o faktach powszechnie znanych już uczniom szkół podstawowych.
Każdy słyszał o bohaterskiej obronie Westerplatte, ale już nieliczni o tym, że w tajemnicy zwiększono ponad dwukrotnie ilość żołnierzy którzy, zgodnie z międzynarodowymi traktatami mieli tam służyć.

Wiemy, że bój o Wojskową Składnicę Tranzytową toczyło (w zależności do źródła) od 182 do 210 żołnierzy. To jest, niezależnie od szacunków jakie podają źródła, co najmniej dwukrotnie więcej niż ustalone 88 oficerów, podoficerów i żołnierzy.
A co jeszcze ciekawsze, byli oni weryfikowani przez polski kontrwywiad i dobierani pod względem fizycznym (powyżej 170 cm wzrostu), musieli być...

jarr74 | 2013-12-17
Przeczytana: 2013 rok

Ogromna ilość publikacji i doniesień medialnych dotyczących różnych sekretów i tajemnic, osnutych wokół wydarzeń i postaci II wojny światowej świadczy niezbicie o tym że mimo prawie siedemdziesięciu lat które minęły od zakończenia tego najstraszliwszego konfliktu XX wieku wiele została jeszcze do odkrycia i wyjaśnienia. W nurt ten wpisuje się również prezentowana tu publikacja Stanisława Zasady zatytułowana „Niewyjaśnione fakty II wojny światowej”. Czym różni się ona od innych podobnych książek tego typu? Przede wszystkim tym, że na jej kartach oprócz tak szeroko znanych, wielokrotnie opisywanych, komentowanych i rozbieranych na przysłowiowe czynniki pierwsze wydarzeń jak: obrona Westerplatte, zamach na Adolfa Hitlera w Wilczym Szańcu 20 lipca 1944 roku czy katastrofa Gibraltarska, zakończona śmiercią Władysława Sikorskiego, prezentuje nam te o których słyszało zdecydowanie mniej osób. Poznamy historie Otto Schimka, młodego Austriaka i żołnierza Wehrmachtu które za odmowę...

| 2016-04-09
Na półkach: Historyczne, Przeczytane
Zielin | 2016-10-24
Przeczytana: 21 października 2016

W moim odczuciu jest to pozycja skierowana do czytelników, którzy zaczynają swoją przygodę z historią. Redagowana trochę po "amerykańsku", pojawia się w niej wiele powtórzeń oczywistych faktów, w tekst główny wplatane są wątki biograficzne czy problematyczne. Nie mówię, że jest to złe, ale książka jest raczej przybliżeniem ogólnie znanych faktów, nie wnosi nic nowego do wiedzy na temat II wojny światowej. Czyta się ją lekko, więc stanowi dobra pozycję dla czytelników, którzy nie mieli wcześniej do czynienia z historią II wojny światowej.

Sylwia | 2015-12-03
Przeczytana: 30 listopada 2015

Zbiór kilkunastu mniej lub bardziej znanych epizodów z okresu II wojny światowej. Książkę czyta się lekko, przyjemny sposób na poszerzenie swojej wiedzy.

MonicaAlice | 2014-07-24
Przeczytana: listopad 2013

Zbiór kilkunastu mniej lub bardziej znanych historii z okresu II wojny światowej, napisanych w przystępnej, fabularyzowanej formie.

Jennny | 2015-02-25

zbiór historii mniej lub bardziej znanych. Czytałam ją około miesiąca temu i szczerze powiedziawszy mało z niej pamiętam. Najwyraźniej nie zrobiła na mnie większego wrażenia.

Alicja | 2017-04-20
Na półkach: Pólka Adama, Przeczytane
Przeczytana: 20 stycznia 2017
Adam | 2017-04-19
Na półkach: '17, Nowe mieszkanie, Przeczytane, E.
Przeczytana: 19 kwietnia 2017
legionWarsaw | 2017-03-03