Niewyjaśnione fakty II wojny światowej. Zbrodnie, tajemnice, akcje wywiadu

Okładka książki Niewyjaśnione fakty II wojny światowej. Zbrodnie, tajemnice, akcje wywiadu Stanisław Zasada
Stanisław Zasada Wydawnictwo: Publicat historia
historia
Publicat
2006-01-01
2006-01-01
978-83-245-0774-0
II wojna światowa wojna historia

Książkę oceniam na 6 gwiazdek. Rozdziały są krótkie, konkretne. Ciekawy dobór tematów. Opisane sytuacje, postaci czy wydarzenia są interesujące i myślę, że niejedna osoba postanowi poszukać więcej informacji. Na minus literówki, nierówne przerwy między znakami. Język czasami był trochę ciężki. Ale polecam, jeżeli kogoś interesuje historia, a nie ma ochoty czytać grubych książek.

Recenzja na ig oksiążkach2022

Recenzja na ig oksiążkach2022

Solidna podbudowa do głębszego poznawania 2 WŚ.

Solidna podbudowa do głębszego poznawania 2 WŚ.

Żadnych nowych faktów, w dodatku słabo napisana. Nie polecam.

Żadnych nowych faktów, w dodatku słabo napisana. Nie polecam.

Badziewie usiłujące udawać książkę historyczną. Mało treści, trochę zdjęć i przypisów. Skład chaotyczny, liczba stron sztucznie napompowana, literówki. Tytuł beznadziejny, nie przystający do zawartości i obliczony na szybką sprzedaż.

Na plus obecność garści mniej znanych informacji historycznych. Niestety nie miałem siły weryfikować, czy zgodne z prawdą.

Raczej nie warte zakupu.

Raczej nie warte...

2028

Na temat II wojny światowej wiemy praktycznie wszystko. Na temat jej przebiegu, ofiar, poświęcenia zwykłych ludzi stworzono poruszające dzieła. Seriale, filmy to trochę inna sprawa, ale i na tym polu nie mamy co narzekać, że tak to ujmę. Oczywiście są sprawy które do dzisiaj wzbudzają emocje i nie zawsze mamy pełną wiedzę o jakimś wydarzeniu.

Stanisław Zasada w swojej książce przedstawia fakty, które do dzisiaj nie doczekały się wyjaśnienia, a na ich temat powstały różne teorie.
Autor zajął się między innymi:
-śmiercią Baczyńskiego
-zagadką Enigmy, którą jak wiemy rozwiązali Polacy, ale dopiero po latach Brytyjczycy byli skłonni to przyznać
-kolaboranci
-Niemcy którzy nie byli tacy źli"jak ich malują"
-tajemnicza śmierć generała Sikorskiego
i o wiele więcej

Słowem podsumowania fascynująca lektura, po której nasza wiedza na pewno wzrośnie, jednocześnie mamy okazję się przekonać, że nie zawsze to co przedstawiano jako fakty jest prawdą.
Pozycja wzbogacona zdjęciami, niektóre z nich są niezwykle ciekawe i zapewne unikalne.
Polecam, nie tylko wielbicielom historii.

Stanisław Zasada w swojej...

Prawdziwa gratka dla miłośników tajemnic II Wojny Światowej.
Interesujący zbiór esejów, w których Autor stara się przybliżyć niektóre z nie do końca zrozumiałych i osnutych mgłą tajemnicy zdarzeń, mających miejsce podczas II Wojny Światowej.
Pewnie niewiele osób wie o bardzo interesujących, a tajemniczych sytuacjach nawet, jeżeli mowa jest o faktach powszechnie znanych już uczniom szkół podstawowych.
Każdy słyszał o bohaterskiej obronie Westerplatte, ale już nieliczni o tym, że w tajemnicy zwiększono ponad dwukrotnie ilość żołnierzy którzy, zgodnie z międzynarodowymi traktatami mieli tam służyć.

Wiemy, że bój o Wojskową Składnicę Tranzytową toczyło (w zależności do źródła) od 182 do 210 żołnierzy. To jest, niezależnie od szacunków jakie podają źródła, co najmniej dwukrotnie więcej niż ustalone 88 oficerów, podoficerów i żołnierzy.
A co jeszcze ciekawsze, byli oni weryfikowani przez polski kontrwywiad i dobierani pod względem fizycznym (powyżej 170 cm wzrostu),musieli być narodowości polskiej, pochodzić z województw centralnych i południowo – wschodnich, być kawalerami.
Jakie mieli zadanie?
Dlaczego dobór świadczył o wyjątkowo utajnionej operacji o dużym stopniu ryzyka?
Takich pytań praktycznie do każdej opisanej historii można stawiać bardzo wiele.

Dlatego ci, którzy chcą poszerzać swoją wiedzę historyczną o tym, mającym ogromny wpływ na obecne czasy, okresie dziejów Polski, a także poznawać zaskakujące szczegóły wydawałoby się doskonale znanych operacji, powinni się z tą pozycją zapoznać.
Warto też wspomnieć, że publikacja zawiera wiele unikatowych zdjęć z czasów II Wojny Światowej.

Prawdziwa gratka dla miłośników tajemnic II Wojny Światowej.

W moim odczuciu jest to pozycja skierowana do czytelników, którzy zaczynają swoją przygodę z historią. Redagowana trochę po "amerykańsku", pojawia się w niej wiele powtórzeń oczywistych faktów, w tekst główny wplatane są wątki biograficzne czy problematyczne. Nie mówię, że jest to złe, ale książka jest raczej przybliżeniem ogólnie znanych faktów, nie wnosi nic nowego do wiedzy na temat II wojny światowej. Czyta się ją lekko, więc stanowi dobra pozycję dla czytelników, którzy nie mieli wcześniej do czynienia z historią II wojny światowej.

Zbiór kilkunastu mniej lub bardziej znanych epizodów z okresu II wojny światowej. Książkę czyta się lekko, przyjemny sposób na poszerzenie swojej wiedzy.

Tytuł rozmija się nieco z treścią książki.

Tytuł rozmija się nieco z treścią książki.

• II wojna światowa
  • Literatura faktu