Pieśni Janusza i inne wiersze

Wydawnictwo: Universitas
8324203524
klasyka
Anna Maria

"Pieśni Janusza" - poetycka kronika powstania listopadowego na Litwie, wyraz szlacheckiego demokratyzmu autora, zwierająca zróżnicowane gatunkowo utwory stylizowane na pieśń ludową, balladę, gawędę, proroctwo. W innych swych utworach Pol nawiązuje do pieśni dziadowskiej, rymowanki ludowej przedstawiającej wydarzenia historyczne; opiewa tatrzański krajobraz i prostotę życia górali... W cyklu "Z więzienia" z wiarą i pokorą mówi autor o smutnych doświadczeniach po napaści przez chłopów i uwięzieniu przez Austriaków. Tom "Z podróży po burzy" i inne wiersze, stanowią wyraz uproszczonej szlacheckiej moralności.

źródło opisu: Universitas, 2003

źródło okładki: Zdjęcie autorskie