Dogadać się z dzieckiem. Coaching, empatia, rodzicielstwo

Wydawnictwo: CoJaNaTo
rodzicielstwo bliskości
mantra

Dzieci nie zawsze zachowują się tak, jak chcemy. My jako rodzice nie zawsze reagujemy tak, jak chcemy. • Co zrobić gdy emocje dorosłego lub małego człowieka sięgają zenitu? • Jak rozmawiać z dzieckiem tak, aby się dogadać? • Co zwiększa szansę na empatyczną komunikacje i wzajemne usłyszenie się? • Jak budować relację opartą na wzajemnym szacunku, akceptacji i zaufaniu? To tylko niektóre z...

• Co zrobić gdy emocje dorosłego lub małego człowieka sięgają zenitu?
• Jak rozmawiać z dzieckiem tak, aby się dogadać?
• Co zwiększa szansę na empatyczną komunikacje i wzajemne usłyszenie się?
• Jak budować relację opartą na wzajemnym szacunku, akceptacji i zaufaniu?
To tylko niektóre z ważnych pytań, na które wspólnie odpowiemy.

Ta książka jest o tym, co pomaga budować takie relacje z dziećmi, o jakich marzymy.
Pierwszy krok to zrozumienie i poznanie siebie w roli rodzica. Jakim rodzicem chcę być? O co potrzebuję zadbać by zbudować takie kontakty z dzieckiem, jakich chcę?
Kolejny etap to poznanie i zrozumienie dziecka – dzieci bowiem czasem robią wszystko na opak w stosunku do rodzicielskich oczekiwań i to w najmniej odpowiednim momencie! Słodki aniołek odchodzi wówczas na bok a do akcji wkracza mały buntownik. Jak za każdym z tych zachowań dostrzec sedno – potrzeby dziecka, jego motywacje i uczucia?
Ostatni element to praktyka – konkretne narzędzia inspirowane Porozumieniem bez Przemocy i podejściem coachingowym. Jest to ważna część książki, gdyż wspiera ona rodzica w przełożeniu teorii na działanie.

Chcemy przyjrzeć się różnym stronom rodzicielstwa by dzięki praktycznym ćwiczeniom wesprzeć rodziców w czerpaniu radości i satysfakcji z rodzicielstwa. Rodzic mówi - dziecko mówi – a to już dobry krok by zwiększyć szanse na ich wzajemne usłyszenie!

źródło opisu: http://www.cojanato.pl/wydawnictwo/dogadac-sie-z-d...(?)

źródło okładki: http://www.cojanato.pl/wydawnictwo/dogadac-sie-z-d...»

Florina | 2017-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2017

Bardzo fajna, lekka książka przybliżająca filozofię Porozumienia Bez Przemocy.
...nie jestem może bardzo obiektywna, ponieważ jestem dużą fanką tego podejścia i każda pozycja, która je przybliża i propaguje, ma u mnie + na start :)
"Dogadać się z dzieckiem" porusza najważniejsze kwestie porozumienia opartego na empatii, krótko je omawia i, dzięki zamieszczonym ćwiczeniom, zachęca do praktykowania i doświadczenia na sobie. Krótka forma może być dla jednych wadą, dla mnie jest dużą zaletą, ponieważ dzięki temu książkę czyta się lekko, miło i szybko i stanowi ona przystępną pigułkę wiedzy na temat NVC.
Serdecznie polecam wszystkim rodzicom. Książka ma szansę wzbogacić naszą relację z dzieckiem i popatrzeć na nią z nowej perspektywy.

Gosia Kowalczewska | 2014-02-25

Wszystkiego po trochu, czyli... No właśnie, ta książka nie wniosła dla mnie nic nowego i odkrywczego. Głównym tematem jest komunikacja z dzieckiem oparta na "Porozumieniu bez przemocy". Wiadomo, że z dzieckiem trzeba rozmawiać, jego problemy traktować poważnie, słuchać, tłumaczyć... Ale o tym już czytałam to w znacznie przystepniejszej i sensowniejszej formie. Autorki udowadniają, że każda sytuacja to świetny pretekst do pogłębienia relacji z dzieckiem, że trzeba tłumaczyć emocje i upewnia się, że dziecko, zrozumiało, co powiedzieliśmy. Ok, to fakt, ale mam wrażenie, że pominięte są tu kwestie skrajne - np. gdy dziecko wpada w histerię i nie słyszy kompletnie nic, co się do niego mówi. Albo najzwyczajniej w świecie nie mamy czasu na dyskusję, choć zazwyczaj poświęcamy czas na tłumaczenie i rozmowy.
Niektóre tematy są rozwijane bardziej, a niektóre (np. o granicach) omówione tak pobieżnie, że można się zastanawiać, po co w ogóle znalazły się w książce, skoro temat nie wymaga dużej...

percerette | 2017-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2017