Wyjaśnić umysł. Struktura teorii neurokognitywnych

Wydawnictwo: Copernicus Center Press
LiliMadlene

Dzięki neuronauce poznawczej – dynamicznie rozwijającej się od dwóch dekad gałęzi nauki – możliwa staje się realizacja odwiecznego marzenia filozofów: wyjaśnienie tajemnic funkcjonowania ludzkiego umysłu. Ta złożona dyscyplina nie może się obyć bez szerokiego wachlarza metod badawczych – m.in. obrazowania pracy mózgu czy studiów nad deficytami i dysfunkcjami poznawczymi wywołanymi uszkodzeniami mózgu.

Skomplikowany przedmiot badań i zróżnicowane metody pozyskiwania danych wymagają postawienia pytań o spójność całej dyscypliny i wyjaśniającą moc teorii neurokognitywnych. Mateusz Hohol stawia te pytania i formułuje na nie trafne odpowiedzi.

„Autor stworzył dzieło będące fascynującą podróżą szlakiem różnych teorii i zmagań intelektualnych, które mają prowadzić w głąb umysłu. Piękno nauki polega między innymi na uciekaniu od hegemonii jakiegoś podejścia czy jakiejś teorii. W takim rozumieniu książka Mateusza Hohola jest po prostu piękna”.
– prof. dr hab. n. med. Dominika Dudek

„Książka Mateusza Hohola jest dowodem na to, że można o trudnych sprawach pisać prosto i zajmująco. Autor nie tylko zrozumiał neuronaukę, ale ponadto krytycznie ją analizuje z perspektywy metateoretecznej. Polecam tę pozycję tym wszystkim, którzy interesują się istotą umysłu, jego związkami z mózgiem i zachowaniem, oraz jego ewolucją”.
– prof. dr hab. Edward Nęcka

„Z wielu opracowań zdających sprawę z rewolucji naukowej, jaka dokonała się dzięki naukom poznawczym, ta książka jest unikalna: nie tylko opisuje kluczowe odkrycia neuronauki poznawczej, ale przede wszystkim odpowiada na pytanie, w jaki sposób naukowcy próbują wyjaśnić funkcjonowanie umysłu”.
– prof. dr hab. Bartosz Brożek

„Książka Mateusza Hohola jest dziełem unikalnym nie tylko na skalę polską, gdyż nie jest mi znana praca, która w równie wnikliwy i wszechstronny sposób badałaby filozoficzne i metodologiczne problemy nauk neurokognitywnych”.
– prof. dr hab. Wojciech Załuski

źródło opisu: www.ccpress.pl

źródło okładki: www.ccpress.pl

Książka, w której autor nie tylko zadaje pytania, lecz również formułuje na nie odpowiedzi. Naukowy w swojej postaci tekst prezentuje neuronaukę poznawczą, która najprościej to ujmując stara się wyjaśnić jak mózg tworzy umysł. Do zobrazowania tego procesu autor posłużył się tutaj i wspomógł, odwołując się do najbardziej aktualnej wiedzy na temat działania mózgu, trzema podstawowymi dziedzinami nauk z tego zakresu, mianowicie: neurobiologią, neuronauką poznawczą, kognitywistyką.
Siedem rozdziałów, gdzie każdy rozpoczyna się od założeń danej teorii, do których lepiej zasiąść na "spokojnie" i przede wszystkim z chęcią i zaangażowaniem do czytania akademickiego tekstu. Ja sam czytałem powoli ze względu na ujętą tu problematykę funkcjonowania ludzkiego mózgu w dużej mierze w ujęciu behawioralnym, przedstawione teorie i próby ich udowodnienia w doświadczeniach prowadzonych od momentu wielkiego BOOM tej nauki (czyli ok. dwóch dekad).
Myślę, że na książce nie można się zawieść, myślę że...

Tversky | 2017-02-25
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 25 lutego 2017

Ciekawa książka kierowana do czytelników zainteresowanych filozofią i metodologią tzw. neuronauki. Autor omawia szereg zagadnień, które tworzą przegląd podstawowych kwestii związanych z konstruowaniem teorii neuronakowych, zasadami selekcji optymalnych wyjaśnień, a także samą strukturą wiedzy neuronaukowej. Każdy temat ilustrowany jest relewantnymi przykładami wziętymi z omawianej dyscypliny. Książka pozwala wyrobić sobie (lub też uporządkować) pogląd na stan neuronauki i mechanizmy jej rozwoju. Dużą zaletą jest, iż jest ona napisana relatywnie przejrzystym i pozbawionym specjalistycznego żargonu językiem. Autor ma wyraźny dar jasnego i prostego wyrażania skomplikowanych, abstrakcyjnych idei. Nie jest to jednak typowa książka popularno naukowa, gdyż wymaga ona od czytelnika pewnego podstawowego przygotowania teoretycznego i gotowości wejścia w świat dyskusji filozoficznych.

bloodrunsdry | 2017-07-23
Wiedźma_i_Czarny | 2016-10-11