Biblia w kulturze Zachodu

Tłumaczenie: Ewa Burska
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
La Bible expliquée à ceux qui ne l'ont pas encore lue
9788321119243
biblia
religia
joly_fh

Biblia nazywana często „Księgą nad Księgami” jest nie tylko świadectwem spotkania człowieka z osobowym Bogiem, ale także fundamentem kultury Zachodu rozumianego jako obszar historycznego oddziaływania chrześcijaństwa. Przetłumaczona została na 2355 języków i w dalszym ciągu dominuje na wszystkich listach bestsellerów. A jednak niewielu spośród współczesnych uświadamia sobie powszechność reminiscencji biblijnych w otaczającej ich kulturze. Emerytowany profesor Sorbony Philippe Sellier ukazuje nam bogactwo i różnorodność ksiąg tworzących Biblię, a także przypomina postacie i epizody, które wpłynęły na kształt kultury Zachodu, inspirując twórców we wszystkich bez mała dziedzinach: od poezji i malarstwa po produkcję filmową i telewizyjną. W kolejnych rozdziałach autor przedstawia najpierw tło historyczne poszczególnych ksiąg biblijnych oraz ich zasadnicze wątki, a następnie ukazuje najważniejsze odniesienia, jakie pojawiły się do nich w kulturze Zachodu.

źródło opisu: Instytut Wydawniczy Pax , 2013

źródło okładki: www.iwpax.pl

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!