12 opowieści żydowskich

Seria: Poza serią
Wydawnictwo: Czarne
Jaga

Po roku 1945 krajobraz polskich miast i wiosek zmienił się bezpowrotnie. Zniknęły synagogi, mykwy i jatki żydowskie, zarosły kirkuty. Zgasły chanukowe świece i ucichł dźwięk grzechotek w święto Purim. Dzięki książce Anki Grupińskiej ten miniony świat na chwilę znów ożywa w opowieściach. Bohaterów dwunastu historii łączy to, że dzieciństwo lub młodość spędzili w międzywojennej Polsce, przeżyli...

Bohaterów dwunastu historii łączy to, że dzieciństwo lub młodość spędzili w międzywojennej Polsce, przeżyli Zagładę i w Polsce powojennej zostali. Wiele ich też dzieli. Pochodzą z różnych żydowskich rodzin, zamożnych lub ubogich, tradycyjnych lub zasymilowanych, religijnych, syjonistycznych, bundowskich. Różne są ich doświadczenia i przekonania. Opowiadają po kilkudziesięciu latach o swoim dzieciństwie, o rodzicach i dziadkach, o życiu codziennym i świętach, o szkole, kolegach i nauczycielach. Mówią o czasie Zagłady i często trudnym życiu w PRL. Ich opowieści są ciepłe, wzruszające, tragiczne. Przywołują świat, o którym nie możemy i nie chcemy zapomnieć.

źródło opisu: Czarne, 2013

źródło okładki: czarne.com.pl

Anna | 2017-10-23
Przeczytana: 23 października 2017

Książkę można zaliczyć do kategorii wspomnień czy reportażu, bowiem dzięki autorce, która, w ramach projektu historii mówionej, przeprowadziła ponad dwieście wywiadów i rozmów z Żydami, którzy byli szczególnymi i wyjątkowymi świadkami historii Polski, zarówno tej przedwojennej, okupowanej i powojennej, mamy bezpowrotną szansę na poznanie zwykłego życia, kultury i zachowań tej społeczności. Wszyscy z bohaterów tych opowieści, mimo przeżytej Zagłady, prześladowań, czy konieczności zmiany tożsamości, nigdy nie opuścili Polski, pozostając w niej do końca swych dni.

To książka szczególna, pełna wspomnień, nawiązań do dzieciństwa, wspólnego i bezkonfliktowego życia różnych nacji, okrucieństwa wojny, Holocaustu, głodu, poniewierki, ale też pięknych wspomnień o najbliższych - rodzicach, braciach, siostrach i wszelkich krewnych, o tradycji, zwyczajach, przyjaźniach, wchodzeniu w dorosłe życie. To opowieści o przedwojennym świecie, który już nigdy nie powróci, który zachował się w pamięci...

Wojciech Gołębiewski | 2016-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2016

Anka Grupińska (ur. 1956, z domu Jakubowska) - publicystka i dziennikarka zajmująca się środowiskiem żydowskim. W latach 1991 – 1993 pracowała w Ambasadzie RP w Tel Awiwie.

Zgodnie z tytułem książkę tworzy 12 opowieści żydowskich, które powinien KAŻDY POLAK przeczytać bo skoro, jak wieść gminna niesie, antysemityzm "wypijamy z mlekiem matki", to warto wiedzieć przeciw komu jest on skierowany.

Grupińska podobno wybrała tych 12 opowieści z wielu, bardzo wielu, by zapewnić różnorodność, ale i tak wiele elementów systematycznie się powtarza. Z restrykcji to getto ławkowe i numerus clausus, które nasiliły się po śmierci Piłsudskiego. Z obyczajów - świętowanie Jom Kippur i Purim, a szczególnie drobiazgowe opisy potraw i ich koszernego przygotowywania. Wszystko to jest fajne i potrzebne dla czytelników, którzy nie czytali Martina Bubera (1878 -1965), w tym jego...

Mateusz | 2014-01-24
Przeczytana: 04 stycznia 2014

Bardzo dobry zbiór opowiadań polskich Żydów. Czasem potwierdzający panujące o nich stereotypy (jak to, że wielu było zwolennikami ruchów lewicowych, komunistycznych), czy też fakt, że jednak 90% podatków w latach 30. odprowadzała właśnie ta część polskiego społeczeństwa...z racji na dominującą pozycję w handlu czy przemyśle.

Zacząłem od polityki, zahaczyłem o gospodarkę, a tak naprawdę to bardzo przejmujący opis dziejów mniejszości żydowskiej w naszym kraju.

nikita181 | 2014-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2014

Piękna książka. Wspomnienia o życiu Żydów w Polsce przedwojennej- a także po wojnie. Niezwykle ciekawe, osobiste, bez zbędnej martyrologii.
Żydzi w chałatach, zasymilowani, niewierzący .... różni. A jednak tacy sami jak my, z problemami, rodzinami, marzeniami i planami.Z niezwykłym instynktem życia i przetrwania. Może to powinna być lektura obowiązkowa?

Jaga | 2013-05-10
Przeczytana: 26 listopada 2013

dzięki autorce książki, że jeszcze zdążyła

Paula | 2014-03-20
Przeczytana: 04 marca 2014

"12 opowieści żydowskich" to dość specyficzna książka. Jak już wskazuje sam tytuł, autorka umieściła w niej 12 opowieści polskich Żydów, które zostały wybrane spośród dziesiątek innych, zebranych w ramach dwóch projektów historii mówionej prowadzonych w latach 2003 - 2012. Po przeczytaniu tej książki chciałoby się rzec: na szczęście zdążyła. Czytając bowiem kolejne opowieści dowiadujemy się, że większość z rozmówców już nie żyje, co wiąże się z tym, że ich relacje dotyczące życia Żydów w przedwojennej, wojennej i powojennej Polsce stają się z każdym dniem, miesiącem czy rokiem coraz bardziej wyjątkowe. Umarł tamten świat a teraz umierają ostatni z tych, którzy go jeszcze pamiętają. Na ciąg dalszy zapraszam tutaj: http://zasiedzisko.blogspot.dk/2014/03/12-opowiesci-zydowskich-anka-grupinska.html

Pola | 2014-01-30

Wzruszające opowieści o dramatycznych losach - opowiedziane przez polskich Żydów. Warto sięgnąć!

Sierżka | 2018-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2018

Bardzo ciekawe, wzruszające oraz uczące opowieści Żydów, którzy żyli w Polsce oraz przetrwali zagładę. Troche mnie męczyło kiedy wracali wstecz do swoich rodzin, ponieważ czasem było za dużo połączeń, ale rozumiem ze miał być jakiś schemat ich opowiadań i ze to było ważne. Nie jestem tak zaznajomiona z kultura i religia Żydów wiec sporo się z książki dowiedziałam. Myśle ze warto przeczytać. Dobrze ze ktoś porozmawiała z tymi ludźmi, ponieważ w większości już umarli, ale historia która powinna być dla nas przestroga została opowiedziana i spisana na papierze.

Trewir | 2014-01-15
Przeczytana: styczeń 2014

Wspaniała ksiażka. Ze wzgledu na upływ czasu jedna z ostatnich tego typu Prawdziwe historie, mnie przynajmniej, zdecydowanie bardziej wciagaja niż fikcja. Autorka rekoneduje czesci opisujace przedwojenna rzeczywistosc ale dla mnie szczegoly okupacyjnego zycia pomijane przez historykow jeszce ciekawsze, np. o przeprawach przez Wisłę cywilnych mieszkańców w czasie Powstania itp itd

pr0tessa | 2015-02-28
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 28 lutego 2015

Podroz do swiata ktorego juz nie ma, Zydzi w Polsce wlasnymi slowami, jak ludzie z krwi i kosci, a nie folklor i zdjecia w memorialach. Wiecej takich ksiazek.