Codex Seraphinianus

Wydawnictwo: Abeville
sztuka
angielski
Noemi

Some people think it's one of the weirdest books ever published. An art book unlike any other art book. A unique and disturbing surreal parody. Grotesque and beautiful. It's very hard to describe. Codex Seraphinianus by Italian artist Luigi Serafini is a window on a bizarre fantasy world complete with its own unique (unreadable) alphabet and numerous illustrations that borrow from the modern age but veer into the extremely unusual.

źródło opisu: http://www.abebooks.com/books/RareBooks/serafini-f...(?)

źródło okładki: Abebooks.com

Noemi | 2013-04-07

Trudno w zasadzie uznać tę książkę za przeczytaną, jako że napisana jest w wymyślonym języku (zabieg jak najbardziej celowy) i jedyne, na czym może bazować czytelnik, to ilustracje. Całość ma formę zbliżoną wizualnie do encyklopedycznej.
Uwielbiam różne kurioza, dlatego musiałam konieczne przejrzeć ten twór, gdy tylko o nim usłyszałam. Sądzę, że wydanie papierowe robi o wiele większe wrażenie, niestety, wydaje się, że obecnie najłatwiej o ebooka, którego można pobrać w wielu miejscach.
Jeżeli ktoś nie lubi abstrakcji, surrealizmu, odrobiny groteski, najpewniej uzna tę pozycję za totalną bzdurę. Ja nie - ilustracje są starannie wykonane, przemyślane, interesujące, pomysłowe - może w tych czasach już tak nie szokują, bo w Internecie można się natknąć na różnego rodzaju sztukę, także abstrakcyjną, ale "Codex Seraphinianus" liczy sobie przecież ponad 30 lat! W tamtych czasach musiał być dziełkiem wyjątkowo niszowym i postrzeganym jako naprawdę dziwaczne.
Książka działa na wyobraźnię...

Isiliel | 2014-06-22
Na półkach: Przeczytane, Poszukuję
Przeczytana: 22 czerwca 2014

Codex Seraphinianus jest efektem geniuszu artystycznego, ciężkiej pracy fizycznej i umysłowej, a także - a może przede wszystkim - znakiem bogatej i szczegółowej wiedzy artysty o świecie i jego morfologii oraz antropologii. Jedynie człowiek oczytany i doskonale obeznany z tajnikami botaniki, zoologii, geografii, a nawet fizyki czy chemii potrafi w tak udany sposób wykorzystać poszczególne cechy natury do stworzenia własnego, specyficznego uniwersum.

Świat wykreowany przez Serafiniego zachwyca i przeraża zarazem - to pierwsze ze względu na swą niezwykłą spójność, to drugie przez fakt,że stanowi rzeczywistość, która jak najbardziej mogłaby mieć miejsce.

Jagoda Stefańska | 2016-12-27
Krajka | 2016-09-07