Codex Seraphinianus

1983-01-01
Data 1. wydania:
1983-01-01
angielski
grafika malarstwo sztuka groteska surrealizm

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki The graphic design idea book Gail Anderson-Dargatz, Steven Heller
Ocena 6,7
The graphic de... Gail Anderson-Darga...
Okładka książki The Radical Eye. Modernist photography from the Sir Elton John Collection. Dawn Ades, Jane Jackson, Elton John
Ocena 8,0
The Radical Ey... Dawn Ades, Jane Jac...
Okładka książki Tolkien: Maker of Middle-earth Verlyn Flieger, John Garth, Wayne G. Hammond, Carl F. Hostetter, Catherine Mcilwaine, Christina Scull, Thomas Alan Shippey
Ocena 9,0
Tolkien: Maker... Verlyn Flieger, Joh...
Okładka książki Flatlands David Batchelor, Fiona Bradley, Rudi Fuchs, Helen Legg, Andrea Schlieker
Ocena 6,0
Flatlands David Batchelor, Fi...
Okładka książki The Art of the Lord of the Rings by J.R.R. Tolkien Wayne G. Hammond, Christina Scull
Ocena 7,7
The Art of the... Wayne G. Hammond, C...
Okładka książki Jonas Wood Ian Alteveer, Mark Grotjahn, Helen Molesworth
Ocena 7,0
Jonas Wood Ian Alteveer, Mark ...

Trudno w zasadzie uznać tę książkę za przeczytaną, jako że napisana jest w wymyślonym języku (zabieg jak najbardziej celowy) i jedyne, na czym może bazować czytelnik, to ilustracje. Całość ma formę zbliżoną wizualnie do encyklopedycznej.
Uwielbiam różne kurioza, dlatego musiałam konieczne przejrzeć ten twór, gdy tylko o nim usłyszałam. Sądzę, że wydanie papierowe robi o wiele większe wrażenie, niestety, wydaje się, że obecnie najłatwiej o ebooka, którego można pobrać w wielu miejscach.
Jeżeli ktoś nie lubi abstrakcji, surrealizmu, odrobiny groteski, najpewniej uzna tę pozycję za totalną bzdurę. Ja nie - ilustracje są starannie wykonane, przemyślane, interesujące, pomysłowe - może w tych czasach już tak nie szokują, bo w Internecie można się natknąć na różnego rodzaju sztukę, także abstrakcyjną, ale "Codex Seraphinianus" liczy sobie przecież ponad 30 lat! W tamtych czasach musiał być dziełkiem wyjątkowo niszowym i postrzeganym jako naprawdę dziwaczne.
Książka działa na wyobraźnię - z wielką chęcią zajrzałabym też do wersji, którą jakiś śmiałek spróbowałby "przetłumaczyć", czyli po prostu wymyślić tekst do wszystkiego, co zostało tak pięknie przekazane za pomocą barwy i kształtu.

Powiedzieć, że przeczytałam to za dużo. Niemniej gratuluję autorowi niezwykłej i barwnej wyobraźni.

Uśmiałem się nie raz, nie dwa podczas "czytania" , czy raczej oglądania obrazów. Co za wyobraźnia!

• Chcę w prezencie
  • 2013