Codex Seraphinianus

1983-01-01
Data 1. wydania:
1983-01-01
angielski
grafika malarstwo sztuka groteska surrealizm

Powiedzieć, że przeczytałam to za dużo. Niemniej gratuluję autorowi niezwykłej i barwnej wyobraźni.

Trudno w zasadzie uznać tę książkę za przeczytaną, jako że napisana jest w wymyślonym języku (zabieg jak najbardziej celowy) i jedyne, na czym może bazować czytelnik, to ilustracje. Całość ma formę zbliżoną wizualnie do encyklopedycznej.
Uwielbiam różne kurioza, dlatego musiałam konieczne przejrzeć ten twór, gdy tylko o nim usłyszałam. Sądzę, że wydanie papierowe robi o wiele większe wrażenie, niestety, wydaje się, że obecnie najłatwiej o ebooka, którego można pobrać w wielu miejscach.
Jeżeli ktoś nie lubi abstrakcji, surrealizmu, odrobiny groteski, najpewniej uzna tę pozycję za totalną bzdurę. Ja nie - ilustracje są starannie wykonane, przemyślane, interesujące, pomysłowe - może w tych czasach już tak nie szokują, bo w Internecie można się natknąć na różnego rodzaju sztukę, także abstrakcyjną, ale "Codex Seraphinianus" liczy sobie przecież ponad 30 lat! W tamtych czasach musiał być dziełkiem wyjątkowo niszowym i postrzeganym jako naprawdę dziwaczne.
Książka działa na wyobraźnię - z wielką chęcią zajrzałabym też do wersji, którą jakiś śmiałek spróbowałby "przetłumaczyć", czyli po prostu wymyślić tekst do wszystkiego, co zostało tak pięknie przekazane za pomocą barwy i kształtu.

Dodaj cytat z książki Codex Seraphinianus