Portret wielokrotny dzieła Aliny Szapocznikow

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
sztuka

Książka Agaty Jakubowskiej wypełnia dotkliwą lukę w polskiej historii sztuki - naukowego namysłu nad dziełem jednej z najwybitniejszej artystek polskich, docenianej co prawda, ale której nie poświęcono dotąd, odpowiadającej jej randze, refleksji. Szczęśliwie, Portret wielokrotny dzieła Aliny Szapocznikow to nie tylko pierwsza poważna monografia naukowa artystki, ale także znakomita rozprawa, podejmująca zadanie zarówno przybliżenia dzieła, jak i rozważenia aktualnych metod jego analizy. Przy tym, co przypisać należy wyjątkowemu talentowi autorki, jest to książka która, nie uchybiając nic naukowemu dyskursowi, jest jednocześnie znakomicie napisana i czyta się ją wręcz jednym tchem. [...] Chociaż książka jest gruntownie przemyślana metodologicznie, Jakubowska wydaje wzdragać się na myśl, by na podstawie swej książki stworzyć spójną teorię czy ideologiczny wytrych. Wyraźnie pisze, za Griseldą Pollock, że kultura kobiet cierpi z powodu teorii oraz ideologicznych konstrukcji kobiecości. Dzięki takiej postawie nie odbiera dziełu Szapocznikow unikatowości i żadne z dzieł nie jest ilustracją ideologicznej tezy. Dzieła przemawiają tu i teraz, jednorazowo, efemerycznie, a jednocześnie w kontekście tego, co minęło.

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe UAM, 2007

źródło okładki: zdjęcie autorskie