Prawo do lenistwa

Okładka książki Prawo do lenistwa
Paul Lafargue Wydawnictwo: RED RAT filozofia, etyka
27 str. 27 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Tytuł oryginału:
Right To Be Lazy
Wydawnictwo:
RED RAT
Data wydania:
2007-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-01
Liczba stron:
27
Czas czytania
27 min.
Język:
polski
ISBN:
1892355035
Tłumacz:
praca zbiorowa
Tagi:
marksizm anarchizm
Średnia ocen

                4,3 4,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
4,3 / 10
33 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
94
89

Na półkach: , ,

Autor powyższego pamfletu był zięciem Karola Marksa. Napisał "Prawo do lenistwa" w 1883 roku w czasie pobytu w więzieniu Sainte Pelagie.
Pomógł on swojemu teściowi tworzyć podstawy ideologii marksistowskiej.
Etos pracy to wartość, na której człowiek zbudował cywilizację. Utrwalany w życiu społecznym, okazywał się najlepszym sposobem na wyzwolenie z nędzy, a pracujący proletariat stawał się podstawą systemu.
Marksiści tracili na znaczeniu, bo coraz bardziej zadowoleni ze swojej polepszającej się sytuacji robotnicy, stracili wszelkie chęci do wprowadzania w życie rewolucji planowanej przez Marksa i Engelsa. Aby odzyskać popularność musieli przywrócić ideę rewolucji i za wszelką cenę niszczyć etos pracy, zarówno w tradycyjnej rodzinie, jak i szeroko pojętym systemie wychowania. Pozbawione tych wartości społeczeństwo jest łatwiejsze do manipulacji i przeprowadzenia rewolty. Aby osiągnąć swój cel marksiści wprowadzili teorię krytyczną i rewolucję seksualną, ale o tym innym razem.
Lafargue odwołuje się do Arystotelesa i jego współczesnych, kiedy to bazowano na pracy niewolników i jest przekonany, że pracować za ludzi wkrótce będą wyłącznie maszyny, natomiast ludzie będą mogli oddać się wolności i swobodnym przyjemnościom.
Czy wszelki postęp ludzkości byłby możliwy gdybyśmy przyjęli taki sposób myślenia? Do czego doprowadza zabicie etosu pracy u ludzi młodych? Z drugiej strony, patrząc na czasy dzisiejsze, nasuwa się niewesołe pytanie...czy można zabić coś, co już nie istnieje?

Autor powyższego pamfletu był zięciem Karola Marksa. Napisał "Prawo do lenistwa" w 1883 roku w czasie pobytu w więzieniu Sainte Pelagie.
Pomógł on swojemu teściowi tworzyć podstawy ideologii marksistowskiej.
Etos pracy to wartość, na której człowiek zbudował cywilizację. Utrwalany w życiu społecznym, okazywał się najlepszym sposobem na wyzwolenie z nędzy, a pracujący...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    51
  • Chcę przeczytać
    50
  • Filozofia
    3
  • Ebooki
    2
  • 2021
    1
  • Psychologia
    1
  • Socjologiczne
    1
  • Masy, marksizmy i rewolucje
    1
  • Socjologia/psychologia
    1
  • Posiadam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Prawo do lenistwa


Podobne książki

Przeczytaj także