Otchłań Atlantyku

Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
marynistyka, otchłań, atlantyk, okręt
Marceli

Józef Wiesław Dyskant, oficer marynarki wojennej, jest z zawodu inżynierem mechanikiem. Jego życiową pasją stała się historia wojen morskich oraz flot wojennych i flotylli rzecznych. Poświęcił im wiele publikacji naukowych i popularno- naukowych, uzyskując stopień doktora nauk humanistycznych. Literatura marynistyczna stanowi dodatkową dziedzinę jego zainteresowań. Dotychczas wydał kilkanaście opowiadań oraz powieść "Synowie marnotrawni" (Wyd. MON, W-wa 1977).
Powieść "Otchłań Atlantyku" przedstawia tragiczne losy młodego polskiego podchorążego, a potem już podporucznika, który w przełomowym okresie bitwy o Atlantyk (1941-1943) osłaniał na okrętach brytyjskich i polskich konwoje alianckie przed atakami hitlerowskich rajderów i u-bootów. Przekorny los uwikłał go w awanturę szpiegowską oraz skomplikował życie osobiste, stawiając pod znakiem zapytania wymarzony powrót do kraju. Podporucznikmarynarki Eryk Orłowski podejmuje walkę z przeciwnościami losu, a może i przeznaczeniem.
Powieść nie jest pozbawiona elementów grozy, sensacji oraz humoru. Rzetelnie opisuje realia trudnej służby okrętowej.

źródło opisu: Krajowa agencja wydawnicza Szczecin 1989

Bettina | 2015-06-02