Zgłosuj na książki roku 2017

Prometeusz wyzwolony

Tłumaczenie: Leszek Elektorowicz
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Prometheus Unbound

Autor odchodzi od greckiego pierwowzoru Prometeusza (Tytan miał pojednać do z Jowiszem).Wskazuje podobieństwo Prometeusza do Szatana (buntuje się przeciw Bogu - jest to zabieg pokazania inspiracji mitem), ale nie ma w nim pychy, zawiści i żadzy zemsty.Prometeusz jest dobry i odznacza się moralnością, działa z dobrych pobudek, dążąc do dobrego celu.Dzieło jest pełne złożonych znaczeń i żłożonością sprzecznych nurtów, tak jak była sprzeczna osobowość autora - niepraktyczny marzyciel, umiał wypowiadać się o polityce społecznej, miał wiedzę nauk ścisłych, był rewolucjonistą, ale nie ateistą, szukał zasady życia w miłości Boga.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: Antykwariat Podkarpacki