Dzieci Aleksandrii

Wydawnictwo: Sonia Draga
LES ENFANTS D'ALEXANDRIE
Ag2S

Egipt, Aleksandria, Kleopatra, Marek Antoniusz… Potęga , miłość, sława, bogactwo najwspanialszego z ówczesnych miast, wojna i dramat. Françoise Chandernagor zgromadziła garść istotnych faktów, by wypełnić luki w historii jednego z najbardziej fascynujących okresów. Autorka pochyla się nad tymi, z których los okrutnie zadrwił, nad dziećmi Kleopatry. Najstarszy, mały faraon Cezarion, zdążył nawet zakosztować władzy. Kto jednak pamięta, że miał trójkę rodzeństwa? Te wychowane pośród złota i purpury dzieci, koronowane, chronione i kochane, nagle ogarnęła wojenna pożoga. Co się z nimi stało, jak potoczyły się losy tej, o której na pewno wiadomo, że przeżyła, Kleopatry Selene? Barwny obraz z odległej epoki, bohaterowie z krwi i kości, krewcy, emocjonalni i bezpruderyjni. Rzucali wyzwanie światu, chcieli go podbić, pokonani – wybrali śmierć. To szczególna, zapierająca dech w piersi powieść. Wspaniały fresk.

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/produkt/623/dzieci-aleksandrii.html

Monika | 2015-10-13
Przeczytana: 12 października 2015

W książce opisany jest piękny i ciekawy kawałek (a właściwie to kawał!) historii. Niestety, opisany w sposób dość nudnawy. Kolejne wieczory zasypiałam przy czytaniu.
Polecam osobom cierpiącym na bezsenność!

BagatElka | 2015-03-12
Przeczytana: 12 marca 2015

Miłość Kleopatry i Marka Antoniusza jest powszechnie znana, dzięki historycznym przekazom,książkom i ekranizacjom.
Wzbudza równie namiętnie emocje jak te,które targały tymi nieszczęsnymi kochankami.
U niektórych ich losy budzą zachwyt,inni nimi pogardzają.
Dzięki książce "Dzieci Aleksandrii" możemy dostrzec ich ludzkie oblicze.
Kochali,spiskowali,kłócili się,zazdrościli,popełniali błędy jak wszyscy inni przed nimi i po nich.
Fantastyczne połączenie historycznych faktów i literackiej fikcji w piękny sposób ukazuje wady i zalety każdego z głównych bohaterów.
Dzięki miłości,sile i ambicji podbijali świat i ten świat utracili gdy ogień się wypalił.
Cała książka jest przepełniona smutkiem,samotnością i goryczą.
Selene,która błąka się gdzieś w tle wydarzeń,tylko od czasu do czasu ,spotykana w świetle dnia ,nadaje tej opowieści nostalgiczny i przygnębiający klimat.
Bardzo chętnie sięgnę po kolejne tomy bo chociaż sama historia jest mi znana to chcę ją odkryć dzięki talentowi i wyobraźni...

lipka02 | 2013-09-08
Przeczytana: 08 września 2013

Historia nie pamięta o mało znaczących postaciach,które żyły na przestrzeni wieków.Powstają coraz to nowsze wydania książek o znakomitych wodzach czy strategach,Reżyserzy kręcą filmy o pradawnych ludach oraz królach,którzy zrobili coś dla ludzkości.Któż z nas nie zna pięknej Kleopatry-faraona Egiptu lub jej kochanków i adoratorów Cezara lub Marka Antoniusza,W cieniu i z boku za swą potężną i władczą matką stoją w szeregu jej dzieci (Cezarion,Selene,Aleksander i Ptolemeusz).Historia o nich zapomniała.No może nie całkiem,ich losy przypomina nam francuska pisarka F.Chandernagor.

Historia tych dzieci rozgrywa się największym mieście starożytnego Egiptu-Aleksandrii.Tam trójka,a następnie czwórka potomstwa Kleopatry mieszka i żyje.Dzieci nie widzą często matki,która jest zajęta polityką i międzynarodowymi sojuszami oraz wojną pomiędzy Egiptem,a Rzymem.Dziewczynka o imieniu Selene oraz jej trzej bracia Cezarion,Aleksander oraz Ptolemeusz żyją w błogiej nieświadomości spędzając czas na...

Nan90 | 2014-12-08

Jedna z najlepszych książek fabularno-biograficznych jakie czytałam od lat! Pierwsza cześć trylogii o niezwykłych losach Kleopatry Selene – córki Kleopatry i Antoniusza najbardziej namiętnej i fascynującej pary w historii. Pełna emocji i wzruszeń, które zostają w człowieku na długo. Tęsknotę czuję się tu na każdej stronie tak silnie, że zdaje się nam, że to nas pozbawiono domu... piękna książka.

Iris | 2016-03-16
Przeczytana: 16 marca 2016

Książka nie wiele ma wspólnego z tytułowymi dziećmi Aleksandrii. To historia końca Marka Antoniusza i Kleopatry. Dzieci są tam tylko dodatkiem, o którym nawet jeśli autorka pisze, to pisze tak bezosobowo, jakby to były postaci poboczne. Dzieci mają nie do końca ukształtowane charaktery. Nie to co ich rodzice, w ich kreacji autorka naprawdę się postarała. I to mi się w tej książce podobało.

PassionBySky | 2017-10-01
Przeczytana: 2014 rok