Ostatnia misja majora Pettigrewa

Wydawnictwo: Bellona
Major Pettigrew's last stand
misja, major, Pettigrew
literatura piękna

Współczesna bestsellerowa powieść obyczajowa z wartką akcją, przykuwająca uwagę czytelników od pierwszej do ostatniej strony. Bohaterem książki jest emerytowany major, który zakochuje się we wdowie – Pakistance. Ich związek bulwersuje mieszkańców małego, tradycyjnego miasteczka, w którym oboje mieszkają. Jednak major nie poddaje się i wygrywa jedną z najtrudniejszych walk w życiu - walkę o miłość. Mamy tu konflikt rodzinny ze współczesnej Anglii, zabawy, polowania i wątek miłosny, a w tle egzotykę odległych Indii.

źródło opisu: Wydawnictwo Bellona, 2013

źródło okładki: www.bellona.pl

Oficjalna recenzja
porządekalfabetyczny książek: 2801

Prrrr

Czasem tak się zagalopuję, że dopiero czytając, przypominam sobie o urokach nieśpieszności. Uwierzcie lub nie, ale pierwsze strony "Ostatniej misji majora Pettigrew" to nieustanne 'prrrrr' (lub pisk opon w ostro hamującym samochodzie, jeśli jesteście z miasta i trudno wam nawet wyobrazić sobie konia). Major Pettigrew jest niezwykle odporny na owczy pęd, 'niezbędne' nowości, łatwą zgodę na wszystko w ramach 'trading up' i to się udziela czytelnikowi. Przypuszczam, że tekst z okładki, obiecujący 'współczesną powieść obyczajową', a nie komedię romantyczną albo dramat, bardzo by mu się spodobał.

Dialogi w tej książce to nie wymiana informacji, żeby móc jeszcze skuteczniej biegać po kołowrotku, tylko przyjemność przebywania z ludźmi. Do tej pory po takie literackie delikatesy musiałam się wybierać aż do dziewiętnastego wieku. To wtedy bohaterowie książek naprawdę ze sobą rozmawiali. Niestety w pakiecie dostawałam też kolonialną duszność, naiwne, irytująco dobre bohaterki, obowiązkowo w finale nagrodzone za swą dobroć i anielską cierpliwość. Po 300 stronach przechodzenia z pokoju śniadaniowego do bawialni, salonu i z powrotem, miałam czasem ochotę rzucić się z okna. Książka Helen Simonson jest pozbawiona tych wad. Czerpie to, co najlepsze z klasycznych powieści obyczajowych-  sposób budowania dialogów, radość z obserwowania codzienności - i łączy ją z postkolonialną wrażliwością. A przede wszystkim, podejmuje próbę opowiedzenia o naszych absurdalnie rozpędzonych czasach za pomocą nieśpiesznej narracji. Zawsze podejrzewałam, że to wykonalne.

Porządek alfabetyczny

Ewelina | 2016-05-14

Świetnie się czyta, klimaty trochę jak z sitkomu "Co ludzie powiedzą".

mony_czyta | 2015-05-22
Przeczytana: 28 grudnia 2014

To chyba najbardziej oryginalna książka jaką kiedykolwiek czytałam. Urocza okładka i opis sprawiają, że chętnie sięgniemy po nią w księgarniach. Powieść wybitnie nudna, a z drugiej strony... coś sprawiało, że miałam ochotę ją czytać :) Napisana w dość charakterystycznym stylu, urzekł mnie przedstawiony w niej klimat Londynu ; mieszkańcy za wszelką cenę nie chcą dopuścić nowoczesności do dzielnicy, w której mieszkają, polowania, gra w golfa i popołudniowe herbaty tworzą w książce bardzo wdzięczny nastrój. Oprócz tego "Ostatnia misja majora Pettigrew'a" porusza problemy nietolerancji, rodzinnych konfliktów i miłości, która ... może przecież pojawić się w życiu ludzi w każdym wieku. Naprawdę polecam tą powieść, warto ją przeczytać :)

Elżbieta | 2015-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2015

Czytało się świetnie,bo to urocza powieść.Tytułowy bohater to niezwykle sympatyczny,dobrze wychowany,a przy tym wrażliwy,otwarty na świat i ludzi angielski gentleman.Miejsce akcji to współczesna angielska prowincja.Mieszają się tu i ścierają stare wiktoriańskie konwenanse z kulturą imigrantów z dalekiego wschodu.Wszystko okraszone ironią i humorem.Chciałam ocenić książkę jako rewelacyjną,ale niestety zakończenie bardzo mnie rozczarowało.Delikatnie mówiąc jest kiczowate. Szkoda,bo temat na powieść jest wyśmienity.

karishma | 2015-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2015

Czysta przyjemność czytania. Napisać lekką i dobrą powieść obyczajową to prawdziwa sztuka!

zorro | 2015-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2015

Wspaniała książka, która przenosi nas w klimat wsi angielskiej i wyszukanego angielskiego dowcipu. Major jest uroczym starszym panem, czasami rozdartym między tym, co właściwe i co przystoi, a rzeczywistość wymuszającą zgoła inne zachowanie. Jest zaskoczony uczuciem do pani Ali - Pakistanki i rozczarowany zachowaniem swego syna. Książka obyczajowa, napisana barwnym językiem, ciężko się oderwać, polecam.

Reyka | 2014-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2014

Jeden z końcowych rozdziałów, prowadzący do zakończenia powieści, nie pasował mi do całości książki. Tempo akcji, na siłę wprowadzony dramatyzm nie przypadł mi jakoś specjalnie do gustu.
Poza tym, czyta się bardzo przyjemnie :)

Joanna | 2013-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2013

Trochę nakłamałam z tym przeczytaniem, bo jeszcze nie skończyłam, nie chcę, żebym była skończona. Nie chcę się z nią rozstawać. Ale przeczytałam jakieś 3/4 wiec mogę już coś napisać. Nieśpieszna akcja, zanurzenie w klimacie współczesnej angielskiej prowincji, gdzie zderzają się ludzie z różnych światów, a każdy ma swoją optykę, racje, wartości. Drobne węzełki intryg, i świetnie scharakteryzowani bohaterowie. Do tego przepyszny, ironiczny humor. Książka ma to, co lubię najbardziej - zanurza czytelnika w swojej rzeczywistości. I zapominam o świecie, gdzie realnie jestem. Dlatego nie chcę kończyć i żegnać się z majorem, panią Ali i wszystkimi innymi postaciami powieści.