AlekSandra

Wydawnictwo: Novae Res
życie, wybór, praca

Piotr ma prawie wszystko, czego człowiek może oczekiwać od życia. Jest jeszcze młody i przystojny, a już bardzo sławny i ceniony jako wybitny specjalista w dziedzinie transplantologii. Do pełni szczęścia brakuje mu tylko własnej rodziny, ale i to zdaje się być już tylko kwestią jednej poważnej rozmowy. W dniu kiedy ma do niej dojść, następuje nieoczekiwana seria wydarzeń, zmieniających...

Piotr ma prawie wszystko, czego człowiek może oczekiwać od życia.

W dniu kiedy ma do niej dojść, następuje nieoczekiwana seria wydarzeń, zmieniających wszystko. Piotr staje przed wyborem, w którym żadne z rozwiązań nie jest do końca dobre.

Jakąkolwiek decyzję podejmie, skomplikuje ona jego życie osobiste w sposób trudny do opisania. Pod znakiem zapytania może również stanąć kariera Piotra, ponieważ swoim wyborem najprawdopodobniej wywoła burzę w świecie medycyny, etyki i filozofii.

Jaką decyzję podejmie młody lekarz i co z tego wyniknie?

źródło opisu: Novae Res, 2013

źródło okładki: http://zaczytani.pl/ksiazka/aleksandra,druk

E-T Novak | 2015-05-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 01 maja 2015

Książka porusza bardzo ważny temat, o którym niebawem zapewne zrobi się całkiem głośno. Próba jego przedstawienia w króciutkiej nowelce nie była chyba zbyt dobrym pomysłem. Owszem, dzięki takiej formie, czytelnik może rozmyślać nad postępowaniem głównego bohatera i wybiec w swoich rozważaniach daleko poza ramy książki. Jednak "AlekSandra" wydaje mi się tylko szkicem, który na pewno wiele by zyskał, gdyby został dopracowany.

SKR | 2014-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2014

Anna Bożena Zaniewska jest absolwentką studiów w kierunku psychologii oraz filozofii. Pomogło jej to w zajmowaniu się swoją pasją – naturą człowieka i jego relacjami ze światem zewnętrznym.

Piotr Kawecki jest wybitnym, kontrowersyjnym specjalistą w dziedzinie transplantologii. Kwestią jednej rozmowy zdaje się być zdobycie tego, co uwieńczy pełnię jego szczęścia, mianowicie założenia rodziny. Jak zawsze gdy wydarzy się straszny wypadek musi walczyć o ciała ze szpitalem miejskim, co równa się niemalże z przestępstwem. Gdy po jednym z największych wypadków w ostatnim czasie udaje mu się odbić ciało pasażerki samochodu, którego kierowca nie przypomina ciała lecz krwawą masę, okazuje się, że kobieta nie ma szans na ratunek, lecz jej organy mogą pomóc nawet 5 osobom, natomiast z kierowcy pozostał już tylko pracujący mózg. Rozpoczęcie operacji na kobiecie zdaje się być czystą formalnością, lecz co się zmieni, że będzie to jedna z najtrudniejszych decyzji życia lekarza? Kto będzie...

MoznaPrzeczytac | 2015-03-23
Przeczytana: 23 marca 2015

Wzięłam do rąk niepozornie wyglądającą książkę, a właściwie cienką książeczkę o dziwnie brzmiącym tytule będącym, co podkreśla grafika okładki, zbitką dwóch imion „AlekSandra”, zaczęłam czytać i odpłynęłam. Ta króciutka powieść (a może raczej nowela?) zaczyna się bardzo zwyczajnie. Opis normalnego współczesnego domu, może tylko nieco bardziej luksusowego niż przeciętny, i mieszkający w nim młody lekarz. Autorka wprowadza nas w jego świat przypominając, niejako przy okazji rozmów, jakie prowadzi z gosposią, niezwykle ważne wydarzenia z jego życia. Główny bohater, Piotr Kawecki jest młodym doskonałym lekarzem specjalistą. Praca w klinice transplantologii to jego pasja i powołanie. Bryluje w świecie naukowych karier i dobrych stanowisk. Jest przy tym bardzo przystojny i po prostu uroczy. Jednak z biegiem kart, z biegiem słów, okazuje się, że jego życie nie było wcześniej tak proste i usłane różami jak mogłoby się wydawać. To prawda, osiągnął wiele, ale okupił to ciężką pracą i...

tajgula | 2015-06-25
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 25 czerwca 2015

Najbzdurniejsza "książka" jaką miałam okazję przeczytać. W czasie lektury, a zwłaszcza jak zbliżał się jej koniec na mojej twarzy gościł szeroooki uśmiech. Jak w ogóle doszło do tego, że ona została wydana? Według mnie pomysł na nią (nie wdając się w spojlery) jest z jednej strony niby ambitny bo dotyczy trudnego tematu transplantologii, a z drugiej głupi i koszmarnie niedopracowany. 88 strony to za mało. Autorka dosłownie prześlizgnęła się po jego powierzchni. Całość jest rażąco kiepska i tandetna. Takie coś to KAŻDY mógłby napisać.

KataShi | 2016-08-11
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 05 sierpnia 2016

Pomysł dość ciekawy, jednak wolałabym przeczytać dłuższą książkę, która rozwinęłaby wątki i historie bohaterów.

ilsa333 | 2015-01-24
Przeczytana: 24 listopada 2014

Piotr Kawecki jest lekarzem transplantologiem. Pracuje w klinice i walczy o życie tych, którzy z różnych przyczyn skazani byliby na śmierć. Przeszczepia to owo, aż pewnego dnia staje przed dylematem, czy iść o krok dalej? Czy dokonać tego, czego nikt do tej pory nie zrobił?

Oczywiście zrobi to, a czytelnik, który sięgnie po powieść "AlekSandra" będzie miał okazję się o tym przekonać.

Kolejny debiut literacki. Tym razem Novae Res dała szansę aspirującej autorce z dyplomem z psychologii i filozofii, co, jak głosi okładka ma jej umożliwić wgląd w ludzką naturę i jego relację ze światem zewnętrznym.

Powieść "AlekSandra", czy raczej niespełna 88 stronicowa nowelka, wydrukowana dużą czcionką bardzo mnie zasmuciła. Nie chodzi mi o to, że z opisanej tu historii bije smutek, smuci mnie to, że autorka chciała ją opublikować. Każdy pisać może i wydawać też i gorąco zachęcam do tego wszystkich, którzy czują takową potrzebę, ale najpierw trzeba dwa razy się zastanowić, czy produkt jest...

Aśka | 2014-12-08

Omawiana dziś przeze mnie książka, to nowość od wydawnictwa Novae Res (wydanie recenzenckie, jeszcze przed ostatecznymi korektami, jednak wydaje mi się, że niewiele się zmieni ;)).

Chudzina nieprzeciętna, bo ma całe 89 stron! Ale dzięki temu "machnęłam" ją w godzinę, a lektura była bardzo przyjemna.

Fabuły zbytnio obszernej tu nie znajdziecie, aczkolwiek takowa się pojawia - w dodatku kontrowersyjna... Szczerze mówiąc nigdy nie czytałam żadnej książki, która oscyluje w tematach medycznych, lekarskich, specjalistycznych itd.

Głównym bohaterem publikacji jest Piotr Kawecki - światowej sławy lekarz transplantolog, pracujący w klinice. Klinika ta prowadzi pewnego rodzaju "walkę" z konkurencyjnym szpitalem miejskim o ludzkie organy w celu ratowania życia innych ludzi. Chodzi o to, by ludzie z wypadków itp. trafiali od razu do kliniki; jeśli okaże się, że mózg nie żyje a inne części organizmu są zdolne do przeszczepu - wtedy oddaje się je biorcom oczekującym w kolejce, jeśli ciało...

przemo8800 | 2016-05-01
Przeczytana: 01 maja 2016

Co ciekawe, dostałem tą książkę od samej pisarki w pociągu, w którym wspólnie podróżowaliśmy. W związku z tym nie będę krytyczny, bo osobiście pani Zalewska jest bardzo miłą osobą, a droga jaką musiała przebyć by wydać książkę, nie byłą prosta z czego zdaję sobie sprawę. Zdecydowanie ciekawa opcja na wieczór, która mnie skłoniła do refleksji. Z pewnością przyszłość, i to niedaleka pokażę, że rzeczy opisane w książce będą możliwe.

Trzymam kciuki za kolejne projekty. I dziękuje za dedykację :)

Magdalena | 2017-08-21
Zaczytana_eM | 2017-07-16