Adam Wójcik. Rzut bardzo osobisty

Wydawnictwo: Sine Qua Non
sport, koszykówka
joly_fh

Co łączy silnego skrzydłowego z mafiami polską i włoską, a co z milicją i CBA? Czy naprawdę polski koszykarz potrafił zesłać deszcz? Czy spotkał Michaela Jordana i Jana Pawła II i gdzie się podziały skarpetki, które przywiózł z NBA? Kto i kiedy rozwalił mu nos, a kto dzięki jego punktom uznał, że Bóg istnieje? Czy naprawdę był Claudią Shiffer polskiej koszykówki? I co na to wszystko wicepremier i wicemarszałek Sejmu RP?

Pierwsza biografia polskiego koszykarza to niezwykła opowieść o karierze i życiu tego wspaniałego sportowca. To „książka – mecz”, zawierający mnóstwo anegdot barwny reportaż, w którym o 30 latach kariery ikony polskiego basketu opowiada sam Adam Wójcik, jego najbliżsi, przyjaciele, kibice, dziennikarze, wspaniali koszykarze i najlepsi trenerzy. To niezwykła, pełna przygód podróż z PRL-u do wolnej Polski, z Oławy do Wrocławia przez Stany Zjednoczone, Hiszpanię, Grecję i Włochy. To dziesiątki opisów dramatycznych meczów, które przeszły do historii, i szczere opowieści o kulisach, wzlotach, triumfach oraz upadkach i porażkach legendy polskiej koszykówki.

źródło opisu: Sine Qua Non, 2013

źródło okładki: http://wydawnictwosqn.pl/zapowiedzi/adam-wojcik-rzut-bardzo-osobisty/

Oficjalna recenzja
Myrkul książek: 1302

On jest legendą

Kiedy debiutował w ekstraklasie, nie potrafiłem jeszcze powiedzieć "koszykówka". Kiedy przeżywał swoje najlepsze lata w złotej erze Śląska Wrocław jako nastolatek zdzierałem gardło na trybunach Hali Ludowej. A kiedy skończyłem studia i stałem się żonatym mężczyzną, on jako pierwszy zawodnik w historii przekroczył granicę 10 tys. zdobytych punktów w ekstraklasie. Jeśli ktoś choć pobieżnie interesował się koszykówką, musi znać nazwisko tego człowieka. Adam Wójcik, najlepszy polski koszykarz przełomu wieków, a może nawet w historii.

Nie ukrywam, że biograficzna opowieść Jacka Antczaka o tym wybitnym sportowcu była dla mnie niezwykle emocjonalną podróżą. Wiele z opisywanych tam meczy widziałem na własne oczy, w Hali Ludowej, później w Hali Orbita. Inne oglądałem w telewizji. O kolejnych czytałem w gazetach, później w Internecie.

Zresztą wielu kibiców w Polsce ma przyjemne wspomnienia związane z Wójcikiem. Dla fanów Śląska i Prokomu był liderem ich klubów w latach ich największej świetności. W Pruszkowie kojarzy się z "Dream Teamem" z lat 90. W Poznaniu był jednym z nielicznych jasnych punktów w nieudanym powrocie do ekstraklasy pod koniec ubiegłej dekady. Nawet kibice we Włocławku mogą wspominać magiczne mistrzostwa Europy w 1997 r., choć częściej Wójcik występował jako kat włocławskiego Anwilu w rozgrywkach ligowych.

Wszystkie te fragmenty jego przebogatej kariery zebrał Jacek Antczak w swojej książce „Adam Wójcik. Rzut bardzo osobisty”. Antczak nie jest dziennikarzem sportowym, sam przyznaje, że na koszykówce zna się słabo (a że miałem z nim okazję raz zagrać, to mogę zdradzić, że gra jeszcze gorzej). Za to ma zasłużoną opinię jednego z najlepszych dolnośląskich reportażystów.

Choć książka ułożona jest z grubsza chronologicznie (i niczym mecz koszykarski podzielona na rozgrzewkę, cztery kwarty i dogrywkę), to jednak nie stanowi klasycznej biografii, a raczej długi, ponad 350-stronicowy reportaż. Autor w razie potrzeby skacze między wydarzeniami, jeśli pasuje mu to do narracji. Obficie urozmaica własną opowieść wypowiedziami Adama Wójcika, jego żony Krystyny, trenerów, kolegów z parkietu, dziennikarzy sportowych i wielu innych ludzi, którzy mieli kontakt z Wójcikiem w trakcie jego ponad 20-letniej kariery na najwyższym koszykarskim poziomie.

Oczywiście wiele w tej książce koszykówki, w końcu, jak przyznają na jej kartach Wójcikowie, koszykówka to całe nasze życie. Jednak przede wszystkim jest to opowieść o wyjątkowym człowieku. O nastolatku z robotniczej rodziny z podwrocławskiej Oławy, który talentem i ciężką pracą doszedł niemal na sam szczyt. O mężczyźnie, który jak każdy z nas odnosił sukcesy, popełniał błędy, przeżywał porażki, cieszył się i bał się.

Wójcik szczerze opowiada o kompletnej klapie, jaką był jego pierwszy klub za granicą, o kompletnie nieprzygotowanym wyjeździe na camp Los Angeles Clippers, którzy, gdyby jakimś cudem przenieść tamtego Wójcika w dzisiejsze czasy, wzięliby go dziś do składu z pocałowaniem ręki. Nie brak historii o ciężkich finansowo początkach, anegdot o kulisach gry w klubie i reprezentacji czy o konfliktach z trenerami.

Książka zainteresuje nawet czytelnika, który na co dzień niewiele ma z koszykówką wspólnego. W końcu kariera Wójcika przypadła na lata niewiarygodnych zmian w Polsce i polskim sporcie. Zaczynał jeszcze w PRL-u, w klubie milicyjnym Gwardia, mieszkając w klubowych pokojach nad gwardyjską halą. Potem przyszły pierwsze duże pieniądze, mniej i bardziej udane wyjazdy za granicę, profesjonalne kluby z budżetami liczonymi w milionach dolarów. Zaczynał jako gracz zza żelaznej kurtyny, kończył jako obywatel Unii Europejskiej. Historię jego życia można traktować jako historię najnowszą polskiej koszykówki. Ale także świadectwo przemian, jakich nasz kraj doświadczył przez ostatnie 25 lat.

Krzysztof Krzemień

Anna Pukrop | 2018-11-18
Przeczytana: 02 listopada 2018

Dla fanów polskiej koszykówki pozycja obowiązkowa.

Piotr Es | 2018-09-28
Przeczytana: 27 września 2018

Świetna książka, jako kibic WKS i fan Adama przeczytanie tej "opowieści" to pozycja obowiązkowa! Niestety z tego powodu, że "legendy" już z nami nie ma, czytałem na raty bo ciężko nadal uwierzyć, że już się nie zobaczy swojego idola, na zawsze w pamięci, Hej Śląsk!

Mateusz | 2018-04-26

Rzetelnie napisana biografia najlepszego polskiego koszykarza, który na swojej pozycji wyprzedził epokę o jakieś 10-15 lat. Wiadomości, źródła, cytaty z prasy, wypowiedzi kolegów z boiska, żony oraz samego Wójcika, wszystko ze sobą skonfrontowane i przedstawione tak, aby być jak najbliżej prawdy. In minus: sporo błędów językowych, interpunkcyjnych i literówek, co obciąża raczej korektora, a nie samego autora.

JJasty | 2017-10-28
Przeczytana: 12 września 2017

Treść ciekawa dla każdego fana koszykówki. Natomiast sposób napisania książki tragiczny. Męczyłem się z nią przez kilka miesięcy.

kxlaox | 2016-04-10

bardzo ciekawa ksiazka, mozna sie z niej duzo dowiedziec o karierze A.Wójcika :)

pakazapaka | 2016-03-24
Przeczytana: 24 marca 2016

Książkę wygrałam na meczu, zapewne inaczej nie trafiłaby w moje ręce, gdyż nie przepadam za książkami biograficznymi.
Wiele rzeczy mi się podobało, z resztą historia Adama Wójcika sama w sobie jest interesująca - jak wiele można poświęcić dla koszykówki, a nie zapominając przy tym o rodzinie. Jednakże niektóre retrospekcje trochę mnie myliły, sądzę, ze były niepotrzebne, gdyż wprowadzały zamęt w czytaniu. I jeszcze jedno - dość krótko wspomniane sezony w Prokomie Sopot (sezony w innych klubach były bardziej szczegółowo opisane).
Polecam wszystkim fanom koszykówki :) Zwłaszcza spodoba się kibicom Śląska Wrocław, ale niekoniecznie fanom Trefla.

posportowejstronie | 2015-11-05
Przeczytana: 06 października 2013

W Polsce zawsze był z czymś pierwszy i niejednokrotnie zapisywał się w historii. O kim mowa? O Adamie Wójciku, który jako pierwszy koszykarz przekroczył magiczną barierę 10 000 punktów w polskiej ekstraklasie. Był też pierwszym koszykarzem w kraju nad Wisłą, który zrobił sobie tatuaż. Teraz kolejny raz przetarł szlaki na polskim gruncie. Nakładem Wydawnictwa Sine Qua Non ukazała się debiutancka biografia polskiego koszykarza! „Rzut bardzo osobisty” to autoryzowana biografia Adama Wójcika, którą napisał Jacek Antczak, reporter i felietonista ściśle związany, podobnie jak koszykarz z Wrocławiem.

Można tak jak ja niezbyt interesować się koszykówką, ale postać Adama Wójcika bynajmniej trzeba kojarzyć. To człowiek instytucja, legenda polskiej koszykówki. Wójcik to wielokrotny reprezentant Polski (cztery razy wystąpił na mistrzostwach Europy). Ośmiokrotny mistrz Polski, czternastokrotny medalista mistrzostw Polski, jednokrotny mistrz Belgii i dwukrotny medalista mistrzostw Belgii....

skalisty | 2015-10-25
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: lipiec 2015

biografia Adama Wójcika, od małolata do dumnego ojca dwójki synów mierzących się do NBA, godna polecenia.

obowiązkowa pozycja dla fanów polskiego basketu!

Łukasz | 2014-12-16

Jako wielki fan koszykówki oraz talentu Adama Wójcika nie wyobrażałem sobie braku tej książki w moim domowym księgozbiorze, stąd też podjąłem decyzję o jej zakupie. Nie żałuję wydanych pieniędzy. Ta książka, to prawdziwy zapis najpiękniejszych oraz najbardziej udanych wydarzeń polskiej koszykówki, którą tworzył jej bohater tytułowy, a zarazem jeden z najlepszych polskich koszykarzy - Adam Wójcik. Książka zawiera całą masę anegdot z życia Adama Wójcika, idealnie oddających jego prawdziwą osobowość- czyli skromność i pracowitość. Moim zdaniem, to najistotniejsza cecha dobrej biografii, dlatego bardzo ją cenię. Rzadko daję kisążce najwyższą notę, ale tym razem jestem zmuszony postąpić inaczej. Książka warta najwyższej noty oraz uwagi każdego czytelnika. Polecam.

b_mol | 2014-11-26
Przeczytana: 26 czerwca 2014

Głównie dla osób, które kiedyś grały w kosza i interesuje ich kariera chyba najlepszego polskiego gracza lat 90tych.