Europa Północna 1939-1945

Tłumaczenie: Inga Sawicka
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wojny i Kampanie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Bellona
Slaget om Nordkalotten
9788311119758
historia
Koval

Pierwszy tytuł z nowej serii Bellony Wojny i kampanie . Autorzy rozprawiają się z hołubionym przez swoich rodaków mitem o neutralnej Szwecji i zakłamywaniem historii. Przyznają że wielu Szwedów miało sympatie proniemieckie. Jednocześnie przypominają okoliczności w jakich rząd szwedzki musiał podejmować decyzje. Do końca 1942 r. III Rzesza szła od zwycięstwa do zwycięstwa a wojska Wehrmachtu znajdowały się we wszystkich państwach graniczących ze Szwecją. W tej sytuacji Sztokholm musiał iść na ustępstwa wobec żądań Berlina. Po cichu zaś pomagano norweskiemu ruchowi oporu. W październiku 1944 r. gdy odcinek frontu wschodniego został przełamany i wojska radzieckie wyzwoliły północna Norwegię Szwecja została cichym pomocnikiem aliantów użyczając im swoich lotnisk na północy i sieci kolejowej. Pomoc udzielona najpierw III Rzeszy a potem aliantom przedstawiona jest na tle zmagań wojennych na czubku Europy.

źródło opisu: Wydawnictwo Bellona, 2011

źródło okładki: www.bellona.pl

Koval | 2013-02-24
Na półkach: Przeczytane, Historyczne
Przeczytana: 24 lutego 2013

Tytuł książki równie dobrze mógłby brzmieć „Zapomniany front” albo „Militarne znaczenie północnej Skandynawii”, gdyż opisuje sytuację polityczną tamtejszych państw (głównie Szwecji, ponieważ Dania padła w kilka godzin, a Norwegia w wyniku operacji „Weserubung” także długo nie stawiała oporu) w okresie Drugiej Wojny. Autor, będąc Szwedem, rozwiewa mit o całkowitej neutralności swojej ojczyzny w okresie sukcesów Wehrmachtu i wojny ze Związkiem Radzieckim, w który to – jak można się domyślać – wierzą jego rodacy. Dla polskich czytelników „Europa północna” nie stanowi wielkiego zaskoczenia (nie mówiąc już o szoku), bo wiemy, że Szwedzi w rzeczywistości pod pozorem nieangażowania się w wojnę, skrycie pomagali Niemcom. Może „pomagali” to za mocno powiedziane – po prostu wykazywali pewną ograniczoną życzliwość.

Sama Szwecja pomimo formalnej neutralności nie była taka znowu niewinna. Autor (chodzi o Gyllenhaala, bo Gerhardt został dodany tak na doczepkę, co jest wytłumaczone we wstępie)...

Szuchow | 2017-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2017