"Poczęty" w BUW. Wspomnienia o Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie z lat 1977 - 1999

Wydawnictwo: Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie
Marek Pazur

Książka zawiera wspomnienia pracowników Biblioteki Uniwersyteckiej z ostatnich dwudziestu lat w starym budynku na kampusie centralnym przy Krakowskim Przedmieściu i początków organizowania pracy w nowej siedzibie na Powiślu. Zasadniczą część publikacji stanowi opowieść Marka Michalskiego Poczęty w Bibliotece. Wspomnienia „barmana” ze starego BUW, pracownika Czytelni Głównej, osadzona w klimacie środowiska akademickiego, którego centrum stanowił gmach Biblioteki ze swoim genius loci.

W relacji odnajdziemy realia życia w PRL i ich odbicie w pracy zawodowej bibliotekarza. W tym osobistym zapisie pamięci przywołuje on wydarzenia najważniejsze, w których uczestniczył, jak uroczystości pogrzebowe kardynała Stefana Wyszyńskiego, ostrzeliwanie przez oddział ZOMO dziedzińca uniwersyteckiego, zebrania solidarnościowe, rewizje, wiece, strajki i demonstracje. Mimo to opowieść prowadzona jest w lekkiej formie, przeplatana zabawnymi anegdotami z codziennej pracy bibliotekarzy.

Ewa Bagieńska w tekście Wychowana w Biurze Katalogowym, czyli: Jak się katalogowało książki w starym BUW odsłania kulisy warsztatu bibliotekarskiego w czasach „przedkomputerowych” i przywołuje postaci swoich mistrzów w zawodzie i kolegów.
Tom zamyka szkic wspomnieniowy dyrektor BUW Ewy Kobierskiej-Maciuszko 10 lat temu w BUW poświęcony okresowi przeprowadzki do nowego gmachu i wyzwań, jakie stanęły przed twórcami wolnego dostępu do zbiorów w bibliotece największej uczelni warszawskiej.

źródło opisu: http://buw.uw.edu.pl/zasoby/sklep/publikacje.html

źródło okładki: http://buw.uw.edu.pl/zasoby/sklep/publikacje.html