Produkcja uzbrojenia w polskim ruchu oporu 1939-1944

Okładka książki Produkcja uzbrojenia w polskim ruchu oporu 1939-1944 Kazimierz Satora
Okładka książki Produkcja uzbrojenia w polskim ruchu oporu 1939-1944
Kazimierz Satora Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej historia
historia
Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
1985-01-01
1985-01-01

Absolutnie GENIALNE - praca pokazuje produkcje uzbrojenia podczas okupacji od najbardziej oczywistych "sidolówek" i "karbidówek" poprzez polskie wariacje na temat Stena (i nieco na temat radzieckich konstrukcji, w mniejszym stopniu niemieckich MP - głownie ze względu na ich sposób produkcji, wymagających specjalistycznego sprzętu do obróbki metalu) aż po powstańczą produkcję wozów opancerzonych czyli sławnego Kubusia. Mamy opisy ludzi pracujących przy produkcji, ich perypetii,kłopotów materiałowych i ze sprzętem etc. Są też efemeryczne konstrukcje z PW mające służyć do miotania butelek zapalających na dalsze dystanse. Słów kilka poświęcono też miotaczom ognia. Bardzo fajne są dane na temat kosztów produkcji - w okolicach Warszawy koszt produkcji jednego pm'u podziemnego oceniano na 4000-4500 zł ale już BChowcy mający znacznie mniejszy dostęp do części, surowca i maszyn za zbliżone konstrukcyjnie PMy płacili 6000. Dla ludzi zainteresowanych konieczne (istnieją inne książki w temacie jak np "Partyzancka broń" B. Karaszewskiego),dla innych też naprawdę warto - wyprodukowanie sporej ilości PMów w warunkach pełnej konspiracji to wyczyn nie lada, samej "Błyskawicy" wyprodukowano minimum ponad 700 szt, nie wiem czy gdziekolwiek na świecie, w takich warunkach wyprodukowano tyle uzbrojenia.

• Biblioteka
  • Historia/Reportaż