Najstarsza warstwa nazewnicza na ziemiach polskich (W granicach wczesnośredniowiecznej Słowiańszczyzny)

Wydawnictwo: Universitas
welesxxi

Praca dotycząca najstarszych polskich nazw geograficznych – zawiera zarówno opracowanie teoretyczne, jak i słownik kilkuset toponimów. Praca stanowi pierwszą w literaturze polskiej całościową próbę wyodrębnienia tzw. warstwy przedsłowiańskiej w toponimii polskiej. Składa się z rozbudowanej części teoretycznej, prezentującej zarówno stan badań, jak i interpretacje poszczególnych problemów,...

Praca stanowi pierwszą w literaturze polskiej całościową próbę wyodrębnienia tzw. warstwy przedsłowiańskiej w toponimii polskiej. Składa się z rozbudowanej części teoretycznej, prezentującej zarówno stan badań, jak i interpretacje poszczególnych problemów, oraz słownika.
Słownik omawia kilkaset nazw geograficznych, których chronologia powstania sięga starożytności. Autor rekonstruuje system leksykalny, słowno- i nazwotwórczy, najstarsze brzmienie słowiańskie omawianych wyrazów, porusza także zagadnienia etymologiczne oraz etnojęzykowe.

źródło opisu: Universitas

źródło okładki: zdjęcie własne