Miasto w dziejach Europy

Tłumaczenie: Hanna Cieśla
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Tworzenie Europy". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza VOLUMEN
8 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Città nella storia d'Europa
83-85218-90-4
miasto, urbanistyka, Europa
historia
martyna_007

Seria „Tworzenie Europy” powstała w wyniku inicjatywy pięciu wydawców różnych narodowości (Beck z Monachium, Basil Blackwell z Oksfordu, Crítica z Barcelony, Laterza z Rzymu i Bari, Seuil z Paryża) i ma na celu zaprezentowanie procesu powstawania nowoczesnej Europy z uwzględnieniem zarówno momentów jej chwały, jak i trudnego dziedzictwa przeszłości. W swym dążeniu do jedności kontynent nasz był areną konfliktów, podziałów, sprzeczności wewnętrznych. Nie zamierzamy niczego ukrywać; myśląc o przyszłości Europy musimy poznać całą jej przeszłość. (…)

Prezentowane teksty są autorstwa najlepszych historyków współczesnych, nie tylko europejskich, tych sławnych i tych mniej znanych. Długa tradycja historiograficzna, poczynając od Herodota, a kończąc na nowych koncepcjach powstałych w Europie w XX wieku, które zwłaszcza w ostatnich dziesięcioleciach dogłębnie zreformowały historię, pozwala autorom zająć się podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi różnych dziedzin – gospodarki, polityki, socjologii, religii, kultury. Dzięki swej przejrzystości teksty te będą zrozumiałe dla szerokiego grona czytelników.

Naszą ambicją jest bowiem dostarczenie elementów odpowiedzi na ważkie pytania stojące przed tymi, którzy tworzą i będą tworzyć Europę, a także przed wszystkimi ludźmi na świecie, którzy się nią interesują. Te pytania to: „Kim jesteśmy? Skąd pochodzimy? Dokąd zmierzamy?”

Jacques Le Goff

źródło opisu: http://owvolumen.pl/miasto-w-dziejach-europy/

źródło okładki: http://owvolumen.pl/miasto-w-dziejach-europy/miasto-w-dziejach-europy/

Klaudia Dąbrowiecka | 2019-04-02
Przeczytana: 01 kwietnia 2019

Świetna książka dla zainteresowanych amatorsko i naukowo urbanistyką. Dobrze napisana, pokazuje (ma sporo ilustracji) szeroki wachlarz miast, omawiając te najbardziej znaczące. Autor przedstawia historię urbanistyki chronologicznie i problemowo, opisując wyjątkowość poszczególnych miast jak i grupy podobnych. Ważnym wątkiem wydaje się być harmonia z krajobrazem i piękno panoramy. Końcowe strony zawierają, skłaniające do refleksji postulaty.