poradniki

Miłość siebie to warunek wstępny, aby zacząć kochać bezinteresownie. Tylko wówczas, gdy zaakceptujemy samych siebie, możemy stać się prawdziwie bezinteresowni i wolni od nas samych. Książka uczy akceptacji siebie i radzenia sobie z depresjami.

Paulina | 2011-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2011

Pokochać siebie? W dzisiejszych czasach?

Z pewnością milionerzy, wspaniali piosenkarze czy wpływowi ludzie nie mają z tym problemu i kochają siebie ponad miarę.
Cudowny przykład egoizmu. Czy człowiek jest w stanie zaakceptować swoje wady wiodąc zwykłe szare życie?

Autor Walter Trobisch przekonuje czytelnika o tym, że można doświadczać smutku i jednocześnie być radosną osobą. Ciężko mi to pojąć. Czytając kolejne strony książki byłam coraz bardziej zdumiona. Jeśli nie kochasz samego siebie nie będziesz w stanie pokochać drugiego człowieka. Jeśli nie doświadczasz miłości i nie kochasz bliźnich nie będziesz w stanie pokochać siebie. To brzmi jak błędne koło i w rzeczywistości tak jest.

Według Trobicha większość z nas wybierając swojego partnera życiowego podejmuję próbę uzupełnienia braku miłości do samego siebie. Jednak małżeństwo nie jest "sanatorium dla kalek w dziedzinie miłości". Brzmi okrutnie.

Doszukałam się również kilku kontrowersyjnych tematów. Powiązanie braku miłości...

kinol88 | 2012-03-20
Przeczytana: 20 marca 2012

Trochę ciężko ocenić tą książkę. Z jednej strony na paru karteczkach autor umieścił samą esencje problemu, ale z drugiej to zaledwie wierzchołek głębszego zagadnienia. Ja potraktowałem tę lekturę jako bardzo solidny wstęp do pracy nad sobą. Jest tam kilka bardzo ciekawych i niewymagających porad, by żyło się łatwiej. Niestety Tym, którzy tkwią w bagnie depresji, może się to okazać niewystarczające, natomiast książka jest bardzo jasnym światełkiem w tunelu, taka drobna marchewka na kijku przed osiołkiem. Ogólnie nie czuje się jakbym zmarnował czas na przeczytanie tego dzieła, a wręcz przeciwnie. W ciągu tych paru minut wchłonąłem jak gąbka treści z książki i ani przez chwile się nie znudziłem, ani nic nie było mnie w stanie rozproszyć. Polecam wszystkim (nie tylko katolikom) poświęcenia godziny na refleksję nad treścią tej wspaniałej książki. Myślę, że nawet jeśli to nie pomoże, to na pewno nie zaszkodzi, a raczej na pewno podniesie na duchu wszystkich strapionych.

Tommi | 2016-10-13
Papelka | 2016-09-01